Хвиля закриття кордонів, гігантські черги у пунктах перетину кордону для багатьох молодих людей напевно були шоком. Вірус нагадує: кордони існують і маються добре. Боюся також, що вірус швидко нагадає нам ще одну стару істину: наскільки ми нерівні. Одні з нас вилетять приватними літаками до дому на острові чи в лісовому відособленні, а инші залишаться у містах, щоб обслуговувати електростанції і водогони. Ще инші ризикуватимуть здоров'ям, працюючи у крамницях і шпиталях. Хтось на епідемії доробиться, а хтось втратить усе, що заробив за своє життя.
Криза, що надходить, напевно підважить засади, які видавалися нам стабільними; багато держав не порадить собі з нею і перед загрозою їхнього розкладу з'являться нові порядки, як це часто буває після криз.
Ми сидимо вдома, читаємо книжки і дивимося серіяли, та насправді готуємося до великої битви за нову дійсність, якої навіть не можемо собі уявити. Поволі усвідомлюємо, що нічого вже не буде таким самим, як раніше. Ситуація примусового карантину й ізоляції сім'ї вдома може відкрити нам те, у чому ми зовсім не хотіли би признаватися: що сім'я нас мучить, що подружній зв'язок уже давно зітлів. Наші діти вийдуть з карантину узалежнені від інтернету, а багато хто усвідомить беззмістовність і яловість ситуації, в якій перебуває механічно й інерційно.
А що коли нам зросте число вбивств, самовбиств і психічних захворювань?
На наших очах мов дим розвіюється цивілізаційна парадигма, яка нас формувала останні двісті років: що ми є вінцем природи, можемо все і світ належить нам.
Надходять нові часи.
__________________________________________________
Текст опубліковано в газеті «Frankfurter Allgemeine Zeitung» та на FB-сторінці Ольги Токарчук
Переклала Наталка Римська