Amerykańska publiczność w ramach "Generation:Poland" zobaczy także "Who let the dogs out" Lidii Woś z muzyką Marcina Bryckiego, nowy duet Roberta Bondary z kompozycją fortepianową Pawła Szymańskiego "Didi & Gogo" oraz kreację zbiorową "Air" dyrektora Emersona i jego tancerzy z wykorzystaniem drugiej części III Symfonii (Symfonii pieśni żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego w aranżacji Gavina Stewarta.
"Didi & Gogo" Bondary to, jak czytamy w opisie spektaklu, praca o wzajemnym przyciąganiu i odrzuceniu, o lęku przed osamotnieniem i nieodpartej potrzebie współistnienia, o zmaganiach dwóch silnych osobowości. Wśród wielu źródeł inspiracji choreografa, poza muzyką Szymańskiego, były również osobiste doświadczenia obu wykonawców, tancerzy Roberta J. Priore i Gavina Stewarta. Jak twierdzi choreograf, chodziło o wykreowanie atmosfery nawiązującej do sztuki Samuela Becketta "Czekając na Godota" wraz z odniesieniem do osobowości jej bohaterów Vladimira i Estragona, zwanych też Didi i Gogo.
Premiera zaplanowana jest na 16 marca 2016 roku na scenie Family Theater w Kennedy Center.
Patronat nad premierą objęła Ambasada Polska w Waszyngtonie. Wspiera ją także Culture.pl.
źrodła: washingtonjewishweek.pl, Teatr Wielki Opera Narodowa