Scena z przedstawienia "Kabaret warszawski" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Na zdjęciu: Magdalena Cielecka, fot. Magda Hueckel / Nowy Teatr
Na najważniejszym na świecie festiwalu teatralnym – w Awinionie – Krzysztof Warlikowski pokaże długo wyczekiwany „Kabaret Warszawski”. Przedstawienie odbędzie się w nowej sali teatralnej FabricA zaprojektowanej przez polską architektkę Marię Godlewską.
Festival d'Avignon odbywa się po raz 67. Po raz pierwszy może on poszczycić się własną sceną teatralną. FabricA to przestrzeń całorocznych prób i rezydencji artystów. Budynek zaprojektowała mieszkająca we Francji polska architektka Maria Godlewska. To w tej sali Nowy Teatr pokaże "Kabaret warszawski". Spektakl w Polsce premierowo zobaczyła publiczność gdyńskiego festiwalu Opener 3 lipca, od 7 lipca wystawiany będzie w Awinionie, a następnie w Le Theatre de la Place w belgijskim Liege. Warszawska premiera odbędzie się we wrześniu.
Scena teatralna La FabricA zaprojektowana przez polską architektkę Marie Godlewską, fot. materiały prasowe
Od 5 do 26 lipca na deskach festiwalowych teatrów zagoszczą między innymi : Peter Brook, Romeo Casstellucci, Patrice Chereau, Pippo Delbono, Jan Fabre, Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, Alain Platel, Sasha Waltz. Do stworzenia programu zaproszono Stanislasa Nordeya - francuskiego reżysera i aktora oraz Dieudonne Niangouna - pracującego w kongijskim Brazaville dramatopisarza, reżysera i aktora, który pojawił się w Awinionie przed sześcioma laty.
Scena z przedstawienia "Kabaret warszawski" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, fot. Magda Hueckel / Nowy Teatr
Nowy teatr francuski wyrastający z francuskiej tradycji teatralnej, spotyka się z nowym teatrem kongijskim - wyrosłym z buntu przeciwko językowi narzuconemu przez modelowy teatr narodowy z czasów kolonialnych i oporu wobec używanej przez kolonizatorów francuskiej mowy. Niangouna wysadził w powietrze oficjalny francuski przy pomocy języka lari, którym mówi czarne Kongo. Efekty połączenia teatru europejskiego z afrykańskim mogą być zaskakujące.
Krzysztof Warlikowski jest obecny wraz ze swoim zespołem na festiwalu już po raz siódmy. W 2009 roku prezentował tu "(A)pollonie", której fragment widzowie znów będą mieli okazję zobaczyć w tym roku - choreograf Jerome Bel przygotowuje
widowisko "Dziedziniec pałacu papieży", spektakl tworzony przez widzów, amatorów teatru, którzy przez lata obserwowali Festiwal. Scenariusz utkany jest z ich wspomnień i to oni zdecydowali, że w tym swoistym awiniońskim "the best of" znajdzie się Maciej Stuhr z monologiem z "(A)polonii".
Festiwal Teatralny w Awinionie odbywa się corocznie od 1947 roku. Jego twórcą był Jean Vilar. W tym roku po raz ostatni przedsięwzięcie poprowadzi duet dyrektorski Hortense Archambault i Vincent Baudriller. Są oni wielkimi reformatorami festiwalu, pomysłodawcami idei powoływania co roku „artysty stowarzyszonego”, który współtworzy program. Ich miejsce zajmie reżyser teatralny Olivier Py, do niedawna szefujący paryskiemu teatrowi Odeon.
Źródła: Gazeta Wyborcza, materiały organizatora, oprac. SW, 4.07.2013