#azja
#design
#culture
-
Podczas warsztatów zorganizowanych we współpracy z Culture.pl i Instytutem Polskim w Delhi w sierpniu i wrześniu 2016 roku dzieci współtworzyły wystawę z wykorzystaniem tkanin.
Idea Common Room zbudowana jest wokół wieloznacznego polskiego słowa "pokój". Podczas internetowych warsztatów, prowadzonych na żywo poprzez komunikatory internetowe, dzieci z Polski i Indii pozostają w stałym kontakcie: poznają się nawzajem, zaczynają rozumieć swoje potrzeby, a także tradycje i kultury, z których się wywodzą. Zrozumienie takie stanowi podstawę budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi.
Sztuka, design oraz nowe technologie, które z łatwością przenikają przez fizyczne granice państw, są pomocne w uruchomieniu procesów obalających tkwiące w świadomości ludzi mury mentalne. Tym samym Common Room staje się niezależną od podziałów geograficznych i politycznych platformą, "wspólnym pokojem", wypełnionym dźwiękami i obrazami.
21 maja 2016 podczas międzynarodowego festiwalu Kids Love Design w Szczecinie (TRAFO Trafostacja Sztuki) odbył się pokaz mody odpowiedzialnej społecznie (ethical fashion).
Główną rolę w nim odegrała tkanina "Botanika _Indie ,Polska" która była bazą do stworzenia kolekcji ubrań. Widniejący na niej piękny, kolorowy wzór został przygotowany przez małych projektantów podczas poprzedzający pokaz warsztatów. Warsztaty prowadzone były na żywo z wykorzystaniem internetu, gdzie poprzez komunikatory dzieci z dwóch odrębnych kontynentów pozostawały w stałym kontakcie: wspólnie tworząc, poznając siebie nawzajem, a także tradycje i kultury, z których się wywodzą.
Kolejna część projektu odbyła się w sierpniu i wrześniu 2016 roku na terenie Indii. Na miejscu zostały przeprowadzone warsztaty. Dzieci, które wzięły w nich udział, miały okazję współtworzyć wystawę z wykorzystaniem między innymi tkaniny "Botanika_ Indie, Polska". Wystawa została uzupełniona o materiały dokumentujące przebieg projektu, w tym zapis wideo z warsztatów i zdjęcia przedstawiające poszczególne etapy procesu tworzenia ekspozycji.
Kuratorki projektu: Beata Kuracińska i Justyna Werbel Inicjatorem projektu jest Fundacja ARTmosphere.
Projekt został zrealizowany we współpracy z Culture.pl i Instytutem Polskim w Delhi.
Partnerzy projektu Common Room 2016: Ekalokam Trust for Photography, Norblack Norwhite, Culture.pl, Instytut Polski w Delhi, SAA
Projekt Common Room rozwijany jest od 2013 roku w Szczecinie. Wcześniejsze edycje projektu były realizowane w miastach położonych na różnych kontynentach: Berlin, Jerozolima, Rivera, Santana do Livramento, San Diego, Tijuana. Inicjatorem projektu jest Fundacja ARTmosphere.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.commonroom-project.com
Tiruvannamalai
common room
Fundacja ARTmosphere
ethical fashion
moda odpowiedzialna społecznie
Botanika _Indie Polska