
Andrzej Szczeklik, fot. Wojciech Strożyk/Reporter/East News
Wybitny lekarz i naukowiec, profesor Andrzej Szczeklik, zmarł w Krakowie 3 lutego 2012. W lipcu skończyłby 74 lata. Był m.in. autorem książki "Kore", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2008 roku.
Andrzej Szczeklik, urodzony w 1938 roku w Krakowie, był przede wszystkim wybitnym lekarzem, naukowcem o światowym formacie, twórcą i organizatorem dużej jednostki klinicznej, naukowej i dydaktycznej jaką jest II Katedra Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1998 roku otrzymał najwyższą polską nagrodę naukową - "Polskiego Nobla".
Był także człowiekiem o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, miłośnikiem poezji, muzyki, autorem książek "Katharsis" (2002) i "Kore" (2007), w których rozważał związki pomiędzy medycyną i sztuką. "Kore" została nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2008 roku.
Andrzej Szczeklik leczył najsławniejszych polskich pisarzy - w tym polskich noblistów. W "Kore" podziękował mu za to wstępem Adam Zagajewski.
"Kore" to książka pełna erudycyjnych nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej... duszy.
"(...) prof. Szczeklik [opiekował się] wspaniałymi krakowskimi artystami, kabareciarzami z 'Piwnicy pod Baranami'. Rozumiał artystów, bo sam był artystą. Medycyna w jego wykonaniu z pewnością nie była rzemiosłem, lecz sztuką. Artyści mogli niezdrowo żyć, ponieważ od lat czuwał nad nimi On i ratował ich z niejednej opresji" - wspomina wybitnego lekarza Sławomir Zagórski na łamach "Gazety Wyborczej" (3.02.2012).
Źródło: wyborcza.pl