#azja
#sztuka technologiczna
#culture
-
Podczas konferencji ISEA w Hongkongu Instytut Adama Mickiewicza przedstawił działalność Muzeum POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina.
W 2016 roku do kluczowych obszarów działalności Culture.pl dołączyła szybko rozwijająca się dziedzina sztuk technologicznych i nowych mediów. Aktywność w tym nowym obszarze rozpoczął polski udział w konferencji International Symposium on Electronic Art odbywającej się tym razem w Hongkongu.
Założona w Holandii w 1990 roku, ISEA International jest międzynarodową organizacją non-profit zajmującą się wspieraniem międzynarodowej wymiany akademickiej oraz propagowaniem współpracy pomiędzy specjalistami oraz instytucjami działającymi na styku sztuki, nauki i technologii. Główną działalnością ISEA International jest organizacja corocznego International Symposium on Electronic Art. Sympozjum odbywa się już od 1988 roku i jest jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń w zakresie sztuki technologicznej.
Culture.pl on International Symposium on Electronic Art from Culture.pl on Vimeo.
W maju 2016 roku, dzięki staraniom Instytutu Adama Mickiewicza, polskie instytucje kultury miały okazję po raz pierwszy zaprezentować się na tej prestiżowej konferencji. W Hongkongu Anna Szylar, koordynująca w Instytucie program sztuki technologicznej, zaprezentowała najciekawsze nowoczesne muzea narracyjne z Polski. Skupiła się na strategiach związanych z wykorzystaniem nowych mediów w programach wystawienniczych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina oraz na możliwościach wykorzystywania nowych technologii, jako narzędzi w opowiadaniu o polskiej historii w XXI wieku.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, fot. materiały prasowe
Muzea zaproszone do udziału w prezentacji wyróżniają się otwartością na interakcję z publicznością. W przeciągu ostatnich kilku lat instytucje te skupiły się na włączaniu nowych technologii do rozwoju narracyjnych metod obcowania z historią i tożsamością kulturową. Muzea proponują publiczności nowe sposoby poznawania i doświadczania historii, umożliwiają aktywny udział odbiorców w narracji muzealnej oraz otwierają przestrzeń do samodzielnej interpretacji dziedzictwa narodowego.
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Adam Chełstowski / Forum
22. International Symposium on Electronic Art pod hasłem Cultural R>evolution odbywał się między 16 a 22 maja 2016 roku w Hongkongu.
Prezentacja polskich instytucji kultury na konferencji została przygotowana przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina. Partnerem merytorycznym projektu był HAT Center.
Projekt został zrealizowany w ramach promocji polskiej sztuki technologicznej na świecie koordynowanej przez Culture.pl.
International Symposium on Electronic Art 2016 Hong Kong
sztuka technologiczna
international symposium on electronic art
polskie muzea
Muzeum Polin
muzeum powstania warszawskiego
muzeum fryderyka chopina
iam
kultura cyfrowa