Nieznane lub zapomniane świadectwa obecności kobiet we wszystkich dziedzinach życia, symbole i wyobrażenia związane ze sferą kobiecości ukazuje tematyczna wystawa POLKA. Medium, cień, wyobrażenie przygotowana przez Fundację Odnawiania Znaczeń we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Kuratorkami wystawy są Ewa Gorządek - autorka znaczących wystaw sztuki współczesnej oraz Agnieszka Zawadowska - scenograf.
Jesteśmy świadkami gwałtownych zmian kontekstów kulturowych. Zmuszają nas one do podejmowania wysiłku zrozumienia samych siebie w różnorodnych, często bardzo odległych, systemach wartości. Autorka wystawy "Polka", prof. Maria Janion wraz zespołem, doceniając wagę konfliktu pomiędzy wartościami tradycyjnymi a wymogami nowoczesnego życia, podjęła pracę nad odnowieniem spojrzenia na symbole i znaczenia kulturowe, które oddziałują na współczesną polską kobietę. Ta wielka tematyczna wystawa ma na celu twórczy dialog z polskim dziedzictwem kulturowym oraz poszerzenie świadomości społecznej dotyczącej obecności kobiet w kulturze polskiej i europejskiej, w szczególności w historii idei i wyobraźni.
Krytycznej refleksji poddane są symbole i stereotypy związane z kobietą i kobiecością obecne w dyskursie literackim, społecznym i publicystycznym oraz w sferze artystycznej.
Narracja wizualna ekspozycji podporządkowana jest pięciu, przenikającym się nawzajem i otwartym na wielość znaczeń i interpretacji, tematom: "Ciało", "Dom", "Miejsce", "Wiara", "Wojna". W obrębie każdego z nich krytycznej refleksji poddano obrazy, symbole i stereotypy związane z kobietą i kobiecością obecne w dyskursie literackim, społecznym i publicystycznym oraz w sferze artystycznej.
Spektrum obecności kobiet we wszystkich dziedzinach życia przedstawia się w postaci przestrzennego "Archiwum", na które składają się fotografie dawne i współczesne, reprodukcje dzieł sztuki, rycin i rysunków, dokumentów, fragmenty filmów oraz cytaty z tekstów literackich. Autorami kilkudziesięciu kompozycji, z których powstało "Archiwum" są artyści pracujący pod kierunkiem Agnieszki Zawadowskiej: Rafał Benedek, Małgorzata Benedek, Marta Kubiszyn, Stefan Okołowicz, Adam Rosołowski, Jacqueline Sobiszewski, Szczepan Szczykno.
Komentarzem do tworzonego przez kulturę portretu Polki są prace w większości przygotowane specjalnie na wystawę twórców takich, jak: Anna Baumgart, Krzysztof Bednarski, Katarzyna Górna, Anna Janczyszyn-Jaros, Zuzanna Janina, Anna Konik, Paulina Ołowska, Jadwiga Sawicka, Piotr Wyrzykowski.
Autorką idei wystawy Polka. Medium, cień, wyobrażenie jest prof. Maria Janion, historyk literatury, badaczka polskiego romantyzmu oraz Agnieszka Zawadowska.
Organizatorzy wystawy:
Fundacja Odnawiania Znaczeń
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Partnerzy:
Biblioteka Instytutu Badań Literackich, Polska Akademia Nauk w Warszawie, Biblioteka Narodowa, Centralna Biblioteka Lekarska, Muzeum Teatralne, ZASP, Muzeum Wojska Polskiego, Biblioteka Ossolińskich, Instytut Teatralny, Instytut Sztuki, Muzeum Literatury, Muzeum w Stawiskach, Muzeum Historii PRL.
Wystawie towarzyszy książka Przewodnik. Nieoczekiwane Archiwum Kobiet. Autorami publikacji są: Agnieszka Zawadowska, Prof. Maria Janion, Monika Grodzka, Katarzyna Czeczot. Przewodnik. Nieoczekiwane Archiwum Kobiet zawiera plan ekspozycji, wiele fotografii oraz tekst opowiadający w jasny i przystępny sposób o idei wystawy oraz krok po kroku o kolejnych jej wątkach przedstawionych na fototapetach.Narracja wizualna ekspozycji jest podporządkowana pięciu tematom: Ciało, Dom, Miejsce, Wiara, Wojna. W tej wytworzonej przez artystów i archiwistów przestrzeni krytycznej refleksji poddane są obrazy, wyobrażenia, a także stereotypy związane z kobietą i kobiecością, obecne we współczesnym dyskursie literackim, społecznym i publicystycznym oraz w sferze artystycznej.
Wernisaż wystawy: 12 maja 2005, godz. 18:00.