Tragikomedia czeskiego dramaturga Petra Zelenki. Prawdziwy współczesny hit sceniczny, oklaskiwany w teatrach całego świata. Z bohaterami uwikłanymi w dziwne związki emocjonalne.

Tragikomedia czeskiego dramaturga Petra Zelenki. Prawdziwy współczesny hit sceniczny, oklaskiwany w teatrach całego świata. Z bohaterami uwikłanymi w dziwne związki emocjonalne.
Jest to historia trzydziestotrzyletniego Petra. Pół roku wcześniej rozstała się z nim jego ukochana Jana. Z tego powodu Petr popada w obłęd i stacza się. Stracił pracę kontrolera lotów, teraz jest zwykłym robotnikiem terminalu towarowego na lotnisku.
Źle dzieje się także w małżeństwie jego rodziców. Ojciec popadł w skrajną apatię, co matka uważa za przejaw groźnych chorób. Matka niezdrowo ekscytuje się tragicznymi wydarzeniami w dalekich krajach i za wszelką cenę próbuje pomóc ich mieszkańcom.
Petr przypadkowo spotyka parę, która jest gotowa płacić za to, aby ich obserwował w łóżku, gdyż inaczej nie mogą uprawiać seksu. Ojciec Petra poznaje tymczasem dużo młodszą od siebie rzeźbiarkę. Z kolei Jana wydzwania sobie kochanków przechodzących obok budki telefonicznej usytuowanej przed jej domem.
Wszyscy bohaterowie składają się na portret zbiorowości, w której samotność stała się normą, a miłość ma coś z fast foodu - nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce.
"Absurdalna pogoń bohaterów za szczęściem, indiańskie rytuały, nietypowe formy uwodzenia, szalone pomysły erotyczne - wyliczają twórcy przedstawienia. - A wszystko z ogromnym poczuciem humoru. Zapraszamy na szaloną tragikomedię, przeznaczoną wyłącznie dla widzów dorosłych."
Katarzyna Deszcz jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, skończyła także prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1982 roku wraz z mężem Andrzejem Sadowskim założyła w Krakowie grupę teatralną Mandala, która wystawiła blisko dwadzieścia eksperymentalnych przedstawień pokazywanych w trzydziestu czterech krajach.
Katarzyna Deszcz ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie reżyserskie. Znana jest z przedstawień na scenach krakowskich: w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatrze Groteska, Teatrze Ludowym, Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej oraz innych na terenie całej Polski. Reżyseruje także poza granicami kraju na przykład w Wielkiej Brytanii i Japonii. Od wielu lat jest związana artystycznie z londyńskim Scarlet Theatre.
Na polskich scenach wyreżyserowała między innymi "Uzdrowiciela" Friela, "Na zachód od Shannon" McDonagha, "Wieczór Trzech Króli" Szekspira (widowisko została nagrodzone na Festiwalu Szekspirowskim w Gdyni), "Królową piękności z Leenane" McDongaha, "Pamięć wody" Stephenson.
W latach 2003-2006 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wyreżyserowała tam "Pannę Julię" Strindberga, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza oraz "Opowieści Gargantuiczne" Andrzeja Sadowskiego według Rabelais'go.
Od 1999 roku jest wykładowcą na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki; tłumaczenie: Krystyna Krauze; reżyseria: Katarzyna Deszcz; scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak; opracowanie muzyczne: Dariusz Łapkowski; realizacja świateł: Kazimierz Kowalski; występują: Irena Adamiak, Małgorzata Jakubiec-Hauke, Marta Masłowska, Małgorzata Rydzyńska, Teresa Suchodolska, Anna Suchowiecka, Tomasz Czajka, Leszek Andrzej Czerwiński, Artur Hauke, Wojciech Rydzio, Lesław Staszkiewicz, Marcin Tomasik; premiera: 21 stycznia 2012.
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
adres: ul. Teatralna 11
82-300 Elbląg
telefon: tel. (55) 641 97 00 (centr.), (55) 234 56 52 (fax)
e-mail: teatr@teatr.elblag.pl
strona www: www.teatr.elblag.pl
dyrektor naczelny i artystyczny: Mirosław Siedler
Źródło: informacje prasowe, www.teatr.elblag.pl