Stanisław Wyspiański, "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)", 1904, pastel, 65,5 x 48,5 cm, fot. agraart.pl
"Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" Stanisława Wyspiańskiego będzie można nabyć podczas aukcji organizowanej 16 października przez Dom Aukcyjny Agra-Art w Warszawie. Cena wywoławcza dzieła to 430 tysięcy zł.
- Sprzedawcą obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Przed wojną lub w jej trakcie "Portret Lizy Pareńskiej" trafił do prywatnych zbiorów w Częstochowie. Ostatecznie znalazł się w Szwecji. Jego wartość szacuje się na 600-800 tysięcy zł. - mówi wiceprezes Agry-Art Konrad Szukalski.
Obraz malowany pastelami przedstawia dziewczynę wśród kwitnących pelargonii. To najmłodsza córka doktora Stanisława Pareńskiego i Elizy z Muehleisenów, przyjaciół Wyspiańskiego. Liza Pareńska pozowała także malarzowi do "Portretu podwójnego". Obraz ten zaginął podczas wojny. Motywem obecnym w obu portretach są kwiaty: "Portret podwójny" zdobiły róże.
"Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" powstał w 1904 roku. Na odwrociu znajduje się nalepka wystawy "Dziecko w sztuce", która odbyła się w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1916 roku.
Stanisław Wyspiański miał w zwyczaju robić repliki swoich obrazów. Obok wersji "Portretu" wystawionej obecnie na sprzedaż, znane są jeszcze dwie inne (obie sygnowane i datowane na 1905 rok) - jedna stanowi własność rodziny Leszczyńskich druga należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.
- Data wskazywałaby, że pierwowzorem obrazu jest ten wystawiony na aukcję, bo jest najwcześniejsza. Wykonane ekspertyzy nie dają jednak ostatecznej odpowiedzi - przyznaje Szukalski.
Aukcja obrazu odbędzie się 16 października 2011 w Domu Aukcyjnym Agra-Art w Warszawie.
Źródło: PAP