Julia Kociuban (wystąpi 28 sierpnia), fot. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
We wszystkie weekendy lipca i sierpnia 2011 Sinfonia Varsovia zaprasza miłośników muzyki do swojej nowej siedziby przy ulicy Grochowskiej 272. Przez całe wakacje na bezpłatnych koncertach kameralnych prezentować się będą młodzi, utalentowani a także już uznani artyści związani z orkiestrą.
Inauguracja cyklu odbędzie się w sobotę, 2 lipca o godzinie 17:00: wystąpią jedni z najwybitniejszych artystów młodego pokolenia, Aleksandra Świgut na fortepianie i Marcin Zdunik na wiolonczeli. Zabrzmi muzyka Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa oraz Karola Szymanowskiego - patronów tegorocznej edycji festiwalu La Folle Journée de Varsovie - Szalone Dni Muzyki - Les Titans, w którym Sinfonia Varsovia regularnie uczestniczy. Tej jesieni festiwal odbędzie się po raz drugi w Warszawie, muzyka rozbrzmiewać będzie przez cztery dni, w salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w dniach 29 września - 2 października 2011.
Z kolei w niedzielę 3 lipca z solowym repertuarem wystąpi Marianna Bednarska, stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia, grająca na rzadkim instrumencie marimbie. W programie m.in. "Preludium z 6. Suity wiolonczelowej D-dur" BWV 1012 Jana Sebastiana Bacha oraz "November Evening" Chritophera Nortona.
Podczas kolejnych koncertów w nowej siedzibie Sinfonii Varsovia wystąpią artyści już uznani jak Marek Bracha, Bartosz Koziak, Katarzyna Borek, Joanna Różewska, Monika Quinn, Krzysztof Stanienda czy Maciej Grzybowski, oraz młodzi, stojący u progu artystycznej kariery: Marta Kowalczyk (stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz kandydatka do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Maria Włoszczowska.
Koncerty rozpoczynają się o godz. 17:00 w soboty oraz o godz. 12:00 w niedziele. Cykl trwa od 2 lipca do 28 sierpnia.
Culture.pl jest patronem cyklu koncertów na Grochowskiej 272.
Harmonogram cyklu:
- Sobota, 2 lipca 2011, godzina 17:00: Marcin Zdunik (wiolonczela), Aleksandra Świgut (fortepian)
Program:
Karol Szymanowski "Pieśń Roksany" z opery "Król Roger"
Claude Debussy "Sonata na wiolonczelę i fortepiano"
Strawiński Igor "Suite italianne" z baletu "Pulcinella"
Bela Bartók "I Rapsodia" na wiolonczelę i fortepian
- Niedziela, 3 lipca 2011, godzina 12:00: Marianna Bednarska (marimba)
Program:
Johann Sebastian Bach "Preludium" z "VI Suity wiolonczelowej D-dur" BWV 1012
Anna Ignatowicz "Toccata"
Toshi Ichiyanagi "The Source"
Kazunori Miyake "Chain"
Joseph Schwantner "Velocities"
Nebojsa Jovan Zivkovic "Ilijas"
Paul Lansky "Three Moves for Marimba Solo: Hop, Turn, Slide"
Pius Cheung "Etiuda e-moll"
Akira Miyoshi "Ripple"
Christopher Norton "November Evening"
- Sobota, 9 lipca 2011, godz. 17:00: Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Marian Sobula (fortepian)
Program:
Johannes Brahms - "Sonata d-moll op.108 nr 3"
Fritz Kreisler - "Recitativo" i "Scherzo-Caprice" op.6
Henryk Wieniawski - "Polonez D-dur op.4"
Fritz Kreisler - "Caprice viennois op.2"
Karol Szymanowski - "Nokturn" i "Tarantela" op.28
- Niedziela, 10 lipca, godz. 12:00: Marian Sobula (fortepian),
Program:
Ferenc Liszt - "Etudes d'exécution transcendante"
nr 6 Vision
nr 7 Eroica
nr 8 Wilde Jagd
nr 9 Ricordanza
nr 10 f-moll
nr 11 Harmonies du soir
nr 12 Chasse-neige
- Sobota, 16 lipca, godz. 17:00: Bartosz Koziak (wiolonczela), Agnieszka Kozło (fortepian)
Program:
Johannes Brahms -"Sonata wiolonczelowa F-dur op.99"
Gregor Piatigorski -"Wariacje na temat Paganiniego"
Claude Debussy - "Sonata d-moll"
- Niedziela, 17 lipca, godz. 12:00: Aleksander Kunach (tenor), Beata Szebesczyk (fortepian)
Program:
Robert Schumann - "Dichterliebe op. 48"
Francis Poulenc - "Metamorhposes"
Piotr Czajkowski - "Niet tolka tot kto znal" op.6 nr 6
Sergiej Rachmaninow - "Sen" op.8 nr 5
Gabriel Fauré - "Apres en reve" op.7 nr 1
Claude Debussy - "Nuit des etoiles"
Karol Szymanowski - "Daleko został cały świat" op. 2 nr 1 z cyklu "Sześć pieśni"
Karol Szymanowski - "W zaczarowanym lesie" op. 11 nr 2 z cyklu "Cztery pieśni"
Karol Szymanowski - "Nade mną leci w szafir morza" op. 11 nr 3 z cyklu "Cztery pieśni"
- Sobota, 23 lipca, godz. 17:00: Krzysztof Stanienda (fortepian)
Program:
Johannes Brahms - "Sonata f-moll op.5 nr 3"
Karol Szymanowski - "9 Preludiów op.1"
- Niedziela, 24 lipca, godz. 12:00: Anna Kubicz (fortepian)
Program:
Karol Szymanowski - "Wariacje b-moll op.3"
Ferenc Liszt - "12. Rapsodia węgierska Mefisto"
Ferenc Liszt - "Sonata fortepianowa h-moll S. 178"
- Sobota, 30 lipca, godz. 17:00: Daroch Trio - Anna Daroch (skrzypce), Tomasz Daroch (wiolonczela), Maria Daroch (fortepian)
Program:
Arnold Schönberg - "Verklärte Nacht na trio fortepianowe op.4" opr. Eduard Steuermann
Dymitr Szostakowicz - "2. Trio fortepianowe e-moll op.67"
- Niedziela, 31 lipca, godz. 12:00: Katarzyna Borek (fortepian)
Program:
Ignacy Jan Paderewski - "Legenda nr 1 As-dur" z cyklu "Miscellanea. Série de morceaux" op.16
Ignacy Jan Paderewski - "Wariacje i Fuga es-moll op.23"
Ferenc Liszt - "Valse Impromptu S.213"
Ferenc Liszt - "Rapsodia hiszpańska"
- Sobota, 6 sierpnia, godz. 17:00: Maciej Grzybowski (fortepian)
Program:
Johannes Brahms - "3 Intermezzi" op.117
Jacek Grudzień - "Interludium"
Witold Lutosławski - "Dwanaście melodii ludowych"
Karol Szymanowski - "Mazurek op.50 nr 13"
Johann Sebastian Bach - Aria z "Wariacji Goldbergowskich" BWV 988
Paweł Mykietyn - "Epifora"
- Niedziela, 7 sierpnia, godz. 12:00: Eliza Szulińska (sopran), Marcin Łopacki (fortepian)
Program:
Mieczysław Karłowicz
"Pamiętam ciche, jasne, złote dnie" op.1 nr 5
"Z nową wiosną"
"Zaczarowana królewna" op.3 nr 10
"Idzie na pola" op.3, nr 3
Karol Szymanowski
"Rymy dziecięce" op.49 do słów Kazimiery Iłłakowiczównej
- Kołysanka Lalki
- Gil i sroka
- Trzmiel i żuk
Feliks Nowowiejski
"Róże dla Safo poemat na sopran i fortepian" (4 pieśni)
Maciej Małecki
"Jakże mego jedynego rozpoznać bym miała, pieśń Ofelii z 'Hamleta' Szekspira"
"Śpij luby, śpiew Tytanii ze 'Snu nocy letniej' W. Szekspira"
"Przez doliny i przez góry, pieśń Elfa ze Snu nocy letniej W.Szekspira, tł. St. Barańczak
"Szumią nad dziewczyną gałązki wierzbowe z Otella W. Szekspira, tł. St. Barańczak
"Nad wodą wielką i czystą"
"Po co tyle świec nade mną, tyle twarzy"
"Czy pamiętasz jak głowę wynurzyłeś z boru" z poematu Łąka B. Leśmiana
- Sobota, 13 sierpnia, godz. 17:00: Marta Kowalczyk (skrzypce; stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia), Mischa Kozłowski (fortepian)
Program:
Johannes Brahms - "Sonata d-moll" na skrzypce i fortepian op.108
Richard Strauss - "Sonata Es-dur" na skrzypce i fortepian op.18
- Niedziela, 14 sierpnia, godz. 12:00: Maria Włoszczowska (skrzypce; kandydatka 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego), Bartosz Bednarczyk (fortepian)
Program:
Johannes Brahms - "1. Sonata na skrzypce i fortepian" G-dur op.78
Karol Szymanowski - "Źródło Aretuzy" z cyklu "Mity" op.30
Eugène Ysaye - "Sonata d-moll op.27 nr 3", Ballada
- Sobota, 20 sierpnia, godz. 17:00: Joanna Różewska (fortepian)
Program:
Karol Szymanowski - "12 Etiud" op.33
Franz Schubert/Ferenc Liszt - wybór z "12 Lieder von Franz Schubert"
- Auf dem Wasser zu singen S.558/2
- Gretchen am Spinnrade S.558/8
- Ständchen von Shakespeare S.558/9
- Niedziela, 21 sierpnia, godz. 12:00: Marek Bracha (fortepian)
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - "Fantazja c-moll KV 475"
Ferenc Liszt - "Sonet Petrarki" nr 123 z cyklu "Lata pielgrzymstwa" (rok drugi Włochy)
Johannes Brahms - "Rapsodia g-moll" op.79 Nr 2
Claude Debussy - "Estampes" L. 100
- Pagodes
- Soirée dans Grenade
- Jardins sous la pluie
- Niedziela, 28 sierpnia, godz. 12:00: Julia Kociuban (fortepian)
Program:
Fryderyk Chopin - "Fantacja f-moll" op. 49
Ferenc Liszt - "Sonata h-moll" S.178
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sinfoniavarsovia.org
Sinfonia Varsovia Centrum
ul . Grochowska 272, Warszawa
www.sinfoniavarsovia.org