W Londynie zostaną zderzone dwa mieszkania-pracownie artystów – warszawskie studio Edwarda Krasińskiego i dom jako żywa rzeźba brytyjskiego twórcy konceptualnego Johna Lathama.
Flat Time House, w którym odbędzie się wystawa, to mieszkanie-pracownia Johna Lathama (1921-2006), uznawanego za jednego z najbardziej znaczących artystów działających po II wojnie światowej. W 2003 roku Latham oświadczył, że jego dom jest żywą rzeźbą i w odniesieniu do jego teorii czasu będzie się odtąd nazywał Flat Time House. Dwa lata po śmierci artysty w domu otworzono galerię oraz przestrzeń dla artystów-rezydentów.
W tej właśnie galerii będą zaprezentowane dzieła polskiego artysty – Edwarda Krasińskiego (1925-2004) oraz archiwalny materiał dokumentujący jego instalację w mieszkaniu-pracowni przy al. Solidarności w Warszawie. Od końca lat 80. Krasiński tworzył instalację w studiu, które odziedziczył po pionierze sztuki awangardowej Henryku Stażewskim. Instalacja składająca się z przeróżnych prac i przedmiotów pozostaje niezmieniona od momentu śmierci Krasińskiego. Jej głównym elementem jest niebieska taśma, scotch blue, naklejona przez artystę horyzontalnie na wysokości 130 cm, "wszędzie i na wszystkim". Od tego samego roku, w którym umiera artysta, opieką i ochroną lokalu zajmuje się Fundacja Galerii Foksal, która powołała w tym miejscu Instytut Awangardy.
"Henryk Stażewski mieszkał w studio od 1962 roku razem z malarką Mewą Łunkiewicz-Rogoyską i jej mężem Janem Rogoyskim. Wspólnie stworzyli jedno z nielicznych w ówczesnej Warszawie aktywnych środowisk artystycznych. Ich pracownia była wtedy miejscem barwnego życia towarzyskiego i spotkań artystów. W 1970 roku ze Stażewskim zamieszkał Krasiński, z którym kontynuowali tradycję salonu artystycznego. Po śmierci Stażewskiego w 1988 jego konstruktywistyczne obrazy wypełniające wnętrze mieszkania przeniesiono do muzeów. Opuszczone mieszkanie zainspirowało Krasińskiego do stworzenia nowych prac, które w dużej mierze powstały w relacji do przestrzeni pracowni i jej historii" – czytamy na stronie Instytutu Awangardy.
Obok dzieł Krasińskiego i Lathama, w Flat Time House znajdą się prace innych twórców: Babette Mangolte, Eustachego Kossakowskiego, Ryszarda Waśki oraz Krzysztofa Wojciechowskiego.
Wystawę wspierają The Barry Flanagan Estate oraz Culture.pl.
"Edward Krasiński – Solidarity Avenue / Aleja Solidarności"
Flat Time House, Londyn
9.10-29.11.2015
Otwarcie: 8 października, godz. 18:30
Źródła: flattimeho.org.uk, instytutawangardy.org, mat. własne, oprac. AS, 9.10.2015