Biuro Literackie we Wrocławiu wraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, przygotowują wyjątkowe publikacje.
Kartoteka: reprint oraz Historia pięciu wierszy to kolejne publikacje
Tadeusza Różewicza w
Biurze Literackim. Wydawnictwo proponuje czytelnikom rękopis Kartoteki oraz faksymile pięciu wierszy.
...Reprint oddaje możliwie wiernie cechy rękopisu. W jednym skoroszycie znalazły się dwa warianty Kartoteki: z 1958 roku - w bloku kratkowanego papieru, i z 1957 roku - na pliku luźnych kartek. Autor używał niebieskiego atramentu, a niekiedy także kolorowych pisaków i kredek.
Skoroszyt służył poecie czasem jako podręczny notatnik. Na pierwszej stronie znajduje się wykaz częściowo zrealizowanych zadań poetyckich, a na jednej z dalszych kartek lapidarny zapis spotkania z matką
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W brulionie pojawiają się też rysunki ilustrujące lub komentujące tekst dramatu.
"Rękopis 'Kartoteki' długo pozostawał w ukryciu" - pisze w posłowiu dołączonym do publikacji w osobnej książeczce Zbigniew Władysław Solski. "Fakt ten może nieco dziwić, bo poeta dość chętnie prezentuje autografy swoich utworów i to od dawna, a nie tylko w ostatnich poetyckich tomikach.
O ile przy zrutynizowanym czytaniu produktów przemysłu poligraficznego ciało otwiera się na to, co nie jednostkowe i transindywidualne, to w wypadku lektury autografu 'Kartoteki' czytelnik zdaje się niemal doznawać cielesnej obecności autora - podobnie jak to się dzieje w odbiorze dzieła plastycznego."
Podobne odczucia towarzyszą czytaniu Historii pięciu wierszy. Ostateczne wersje utworów poprzedzają rękopisy z kolejnymi wariantami, pełne skreśleń i dopisków, z różnymi wariantami tytułów, wreszcie poprawki czynione na maszynopisie. Czytelnik poznaje proces "dojrzewania" wiersza, "kontrastujący z potocznym wyobrażeniem poetyckiego natchnienia".
W komentarzu do wiersza Dezerterzy Różewicz pisze:
"Wiem, że nie dokończę pracy nad tym poematem-pomnikiem dla dezerterów - tych bohaterów tchórzy. Pragnę przekazać moje próby daremne, pragnę przekazać młodym te fragmenty poematu, skazanego już przy poczęciu na jałową klęskę."
Historia pięciu wierszy po raz pierwszy ukazała się w bibliofilskim nakładzie w 1993 roku w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Publikacja nigdy nie trafiła do szerokiej dystrybucji.
"Kiedy okazało się, że wydawać będziemy rękopis 'Kartoteki', pomyślałem, że trzeba ujawnić czytelnikom także 'Pięć wierszy' " - tłumaczy decyzję publikacji Artur Burszta.
Książce towarzyszy krótkie posłowie Bogusława Michnika, wieloletniego dyrektora Kłodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie w latach 1961-1970 odbywały się słynne "Kłodzkie Wiosny Poetyckie", które porównać można do dzisiejszego festiwalu literackiego "Port Wrocław".
Kartoteka: reprint swoją premierę będzie miała 24 lutego 2011. Do sprzedaży trafi jedynie 600 egzemplarzy. Poza kilkoma wybranymi księgarniami faksymile zdobyć będzie można jedynie w sklepie poezjem.pl. Historia pięciu wierszy w księgarniach znajdzie się 4 kwietnia 2011. Pierwsza z publikacji zainauguruje kampanię
16. edycji Portu Wrocław, druga ją zakończy.
Obie publikacje uświetnią pierwszy dzień Portu (8 kwietnia 2011). Obok wystawy rękopisów swój finał będzie mieć projekt "Dorzecze Różewicza" z udziałem ponad dwudziestu poetów oraz premierą filmu pod takim samym tytułem. Tytułowe widowisko Biuro Literackie przygotowuje z Instytutem Grotowskiego, współwydawcą Kartoteki.
Odbędzie się także debata "Czy Nobel zasłużył na Różewicza", po której nastąpi prezentacja filmów i rozstrzygnięcie konkursu "Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza". Portowe wydarzenia będą najważniejszym punktem tegorocznych obchodów "Roku Tadeusza Różewicza" we Wrocławiu.
Źródło:
biuroliterackie.pl