fot. Teatr Guliwer
Zespół warszawskiego Teatru Lalek Guliwer został zaproszony na 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Omsku - odbywający się od 25 kwietnia do 3 maja - z przedstawieniem Czerwony Kapturek
Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii
Piotra Tomaszuka. Od premiery w 2007 roku widowisko cieszy się niezmiennym powodzeniem, poświadczonym nagrodami na festiwalach w Toruniu i Banja Luce.
Wydaje się wam, że znacie historię Czerwonego Kapturka? Ale czy znamy prawdziwą wersję tej bajki? A może przez całe dzieciństwo byliśmy wprowadzani w błąd. Nawet w znanej wszystkim historii tkwią detale, których nie dostrzeże się na pierwszy rzut oka. Rzeczywiście w tej scenicznej bajce jest i mama, i Czerwony Kapturek, i babcia, wilk i gajowy. Ale jest coś jeszcze - magia barokowego teatru.
"W rokokowym salonie zbiera się grupka oryginałów - pisała po premierze Jolanta Gajda-Zadworna w 'Życiu Warszawy'. - Znudzeni codziennością postanawiają zabawić się w teatr. Wystawiają baśń o Czerwonym Kapturku, a ponieważ niemal wszyscy są dorośli i zaprawieni w dworskim flircie, doszukają się w tej historii aluzji, z których opowieść Charlesa Perraulta (lub braci Grimm - kwestii autorstwa wciąż nie rozstrzygnięto) w kolejnych wiekach i adaptacjach została oczyszczona."
Sztuka jest adresowana do wszystkich, którzy lubią groźne historie, ale z happy endem. Na kanwie bajki Jana Brzechwy reżyser Piotr Tomaszuk stworzy żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne. Na czym to polega?
"Na piosence, którą z Kapturkiem śpiewają widzowie: 'Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak, Czerwony Kapturek to ja, właśnie ja...' kończą się podobieństwa do bajeczki Brzechwy - stwierdzała Jolanta Gajda-Zadworna. - W spektaklu Tomaszuka Wilk, stylizowany na wicehrabiego de Valmont, nuci: 'Mam chrapkę na babkę', przemyśliwując, jak zaciągnąć do alkowy apetyczną damę i jej wnuczkę."
Piotr Tomaszuk, artysta niepokorny, lubi powtarzać, że nie zadowala go proste przełożenie tekstu na scenę. W jego zamyśle pastisz barokowych oper uzasadnia z lekka perwersyjną interpretację tekstu.
- Czerwony Kapturek Jana Brzechwy; adaptacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk; scenografia: Eva Farkasova; choreografia: Władysław Janicki; muzyka: Piotr Nazaruk; przygotowanie wokalne: Cezary Szyfman; występują: Katarzyna Brzozowska-Ożarowska, Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Ewa Scholl, Honorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Tomasz Kowol, Adam Wnuczko; premiera: 3 listopada 2007, pokaz w Omsku: 1-2 maja 2011.
Źródło: informacje prasowe,
www.teatrguliwer.waw.pl