
Kadr z filmu "Co się wydarzyło na wyspie Pam", reż. Eliza Kubarska
W warszawskim Kinie Kultura zostanie pokazany dokumentalny debiut Elizy Kubarskiej "Co się wydarzyło na wyspie Pam" - film o jednej z najważniejszych wypraw alpinistycznych ostatnich lat.
Historia ekstremalnej wyprawy jest pretekstem do opowiedzenia historii miłosnej... Grenlandia. Polscy alpiniści, tylko we dwoje, bez żadnego wsparcia z zewnątrz, płyną w kierunku najwyższego klifu świata. Jego ściana ma półtora kilometra wysokości i wyrasta prosto z wody. Po lodowatym morzu płyną na morskich kajakach. Upadek do wody oznacza szybką śmierć z wychłodzenia. Tymczasem zaczyna się sztorm...
"Co się wydarzyło na wyspie Pam" jest reżyserskim, dokumentalnym debiutem Elizy Kubarskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autorka jest jednocześnie alpinistką, jedną z niewielu kobiet na świecie wytyczających nowe drogi na najtrudniejsze szczyty.
Film dotychczas otrzymał nagrody i pozytywne komentarze publiczności, otrzymuje też zaproszenia na najlepsze festiwale filmów dokumentalnych i górskich na świecie, m.in w Vancouver czy Trento.
Wybrane festiwale i nagrody:
2010 - Grand Prix filmu polskiego, Krakowski Festiwal Górski;
2011 - Grand Prix festiwalu i specjalna nagroda Jury w Bratysławie;
2011 - Nagroda Independent Jury "Mario Bello Prize" na festiwalu w Trento;
2011 - nominacja do "Best emerging director" na OpenCity London Festival.
Projekcja filmu odbędzie się 9 września o godzinie 18:30 w Kinie Kultura.
Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23, 00-071 Warszawa
tel. (+48 22) 826 33 35
www.kinokultura.pl