Hanryk Miśkiewicz (fot. www.teatrpolonia.pl
Andrzej Jagodziński, Anna Maria Jopek, Robert Majewski to muzycy, którzy wezmą udział w koncercie jubileuszowym wybitnego polskiego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.
W Teatrze Polonia pojawi się tego wieczoru prawdziwa plejada polskich muzyków jazzowych, m.in. Marcin Wasilewski, Kuba Badach, Marek Napiórkowski, Sławomir Kurkiewicz, Robert Kubiszyn a także orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.
Wystąpią także wokalistka Dorota Miśkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz, dzieci Henryka Miśkiewicza, które mają już ugruntowane pozycje na scenie muzycznej.
"Polski jazz wchodzi w fazę jubileuszy. Henryk Miśkiewicz od lat zajmuje ważną pozycję w jazzie. Należy do trójki najwybitniejszych naszych saksofonistów, obok Zbigniewa Namysłowskiego i Tomasza Szukalskiego, i jest też artystą klasy europejskiej", powiedział Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu 'Jazz Forum'. "Jego grę charakteryzuje piękny ton i wspaniała technika" - dodał.
Jak zauważył Brodowski, Henryk Miśkiewicz stoi też na czele pięknego klanu muzycznego: syn Michał jest perkusistą, a córka Dorota wokalistką. Żona Grażyna, również wykształcona muzycznie, jest menedżerem i animatorem kultury.
"Nigdy nie przymuszaliśmy dzieci do muzyki, ale tak się stało, że interesowały się nią od małego. I to jest chyba jedna z większych zdobyczy w mojej karierze: moja muzyczna rodzina" - powiedział Henryk Miśkiewicz.
Muzyk, pytany o najważniejsze spotkania muzyczne, powiedział:
"Zaliczam do nich występ na Jazz Jamboree z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, grę z Orkiestrą Paula Kuhna, z Patem Methenym w projekcie Anny Marii Jopek, projekt z Davidem Murrayem oraz koncerty i nagrania z czołówką polskich muzyków jazzowych, wśród których szczególnie ceni współpracę z Janem Ptaszynem Wróblewskim".
Jak zapowiedział, na program koncertu w Teatrze Polonia złożą się najciekawsze fragmenty z ostatniej dekady jego muzycznego życia, a więc utwory znane z albumów "Full Drive", "Komeda", "Lyrics", "Uniesienie".
Henryk Miśkiewicz kształcił się w klasie klarnetu w Liceum Muzycznym we Wrocławiu (1970) i potem w Akademii Muzycznej w Warszawie (1974). Jako kompozytor zadebiutował w wieku czternastu lat na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie. Jako aranżer został zauważony przy okazji współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia i TVP pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego.
Karierę jazzową rozpoczynał od współpracy z zespołem Jazz Cariers i Studiem Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego Był związany z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi m.in. Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem. Grał na wielu festiwalach w kraju i zagranicą m.in. Pori Jazz Festiwal, Umbria Jazz Festiwal, Jazz Jamboree, JVC Jazz Festival.
Był zaproszony przez Kancelarię Prezydenta RP do występu przed prezydentem Billem Clintonem, a przez zespół Skaldowie do występu w Carnegie Hall. Jan Ptaszyn Wróblewski specjalnie dla niego skomponował koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną "Altissimonica". Program ten doczekał się swego wydania płytowego, którego premiera odbyła się na JVC Jazz Festival w Warszawie.
Charakterystyczne brzmienie saksofonu Henryka Miśkiewicza można usłyszeć na wielu płytach muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Nagrał kilka autorskich płyt: "More Love", "Kakaruka", "Remembrances", "Lyrics", "Full Drive", "Alltissimonica", "Uniesienie" - wszystkie nominowane do nagrody Fryderyka. W 2001 roku otrzymał tę statuetkę za płytę "Lyrics", a w 2004 - jako jazzowy muzyk roku. Został też uhonorowany Grand Prix Jazz "Melomani 2004" za całokształt pracy artystycznej. Jest też wielokrotnym zwycięzcą ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" jako najlepszy saksofonista altowy.
Koncert z okazji 60. urodzin Henryka Miśkiewicza odbędzie się w Teatrze Polonia w Warszawie 2 czerwca 2011.
Źródło: PAP, www.teatrpolonia.pl