Uchwałę o ogłoszeniu roku 2004 rokiem
Witolda Gombrowicza Sejm przyjął 25 lipca 2003 roku. Okazją jest 100. rocznica urodzin pisarza przypadająca 4 sierpnia 2004. Uchwała została zgłoszona przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu:
"Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć wielkiego pisarza oraz podkreślić fundamentalną rolę, jaką Jego twórczość odegrała w rozwoju naszej narodowej kultury.
Składając hołd wybitnemu artyście i biorąc pod uwagę liczne inicjatywy obywatelskie i samorządowe utrwalające Jego dokonania w świadomości polskiego społeczeństwa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2004 rokiem WitoldaGombrowicza."
Obchody zostały wpisane na listę oficjalnych rocznic UNESCO.
W Polsce Ludowej Gombrowicz należał do autorów wydawanych niechętnie. Dzienniki, uznawane przez wielu krytyków i czytelników za najwybitniejsze jego dzieło, były przez władze zakazane. Całość nieocenzurowanych utworów ukazała się dopiero w III RP. Utwory (dramaty i adaptacje prozy) Gombrowicza są często wystawiane na scenach naszych teatrów. Książki autora Ferdydurke należą do najlepiej się sprzedających; trafiły na listę lektur szkolnych.
Decyzją Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego główne wydarzenia związane z polskimi obchodami Roku Gombrowiczowskiego odbędę się w Lublinie w ramach specjalnej edycji Konfrontacji Teatralnych w dniach 6-10 października 2004 roku.
Minister powołał Komitet Gombrowiczowski, którego przewodniczącym został Janusz Palikot, a dyrektorem festiwalu Janusz Opryński.
Honorowymi Członkami Komitetu są:
Rita Gombrowicz,
Jan Błoński,
Czesław Miłosz.
W skład Komitetu wchodzą:
prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Jerzy Jastrzębski, Katarzyna Nycz, Małgorzata Dziewulska, Wojciech Kępczyński, Piotr Kłoczowski, Janusz Opryński, Janusz Majcherek.
PROGRAM
Poczta Polska przygotowuje emisję znaczka z wizerunkiem Gombrowicza PKP Intercity w przedziałach wagonów umieści fotografie pisarza z cytatami z jego dzieł (14 czerwca - 17 października 2004) do kwietnia na parkanie Parku Łazienkowskiego można oglądać wystawę fotografii przedstawiających Witolda Gombrowicza program 2. TVP zrealizuje spoty telewizyjne, w których Piotr Fronczewski, Marek Kondrat i Krzysztof Majchrzak interpretować będą fragmenty twórczości autora Ferdydurke.
Przygotowywane są nowe książki, m.in. monografia Jerzego Jarzębskiego, tłumaczenie monografii Jean-Pierre'a Salgasa i Patagończyk w Berlinie. Witold Gombrowicz w oczach krytyki niemieckiej, a także wznowienie Gombrowicza w Argentynie Rity Gombrowicz. Ukażą się też Listy do rodziny, wcześniej niepublikowane, i korespondencja pisarza z szefem paryskiej "Kultury" Jerzym Giedroyciem. Planowane jest tłumaczenie i wydanie Ślubu w języku arabskim, a także Dzienników i Operetki po turecku.
Sztukę Iwona księżniczka Burgunda będzie można oglądać w Waszyngtonie, Paryżu, Berlinie i Dueselldorfie, zaś przedstawienia: Opętani, Dzienniki, Ślub będą wystawiane w Filadelfii. Ostatnia z wymienionych sztuk będzie miała swoje premiery w Lublanie i Neapolu.
Komitet Organizacyjny Roku Gombrowicza podjął też starania, aby upamiętnić miejsce zamieszkania pisarza w kamienicy przy ul. Chocimskiej 35 w Warszawie w latach 1934-1939 - bezpośrednio przed wyjazdem na emigrację. To jedyny budynek, w którym mieszkał autor "Ferdydurke", a który przetrwał do naszych czasów.
11 marca 2004 - Teatr Miejski w Gdyni im. Witolda Gombrowicza świętować będzie swoje "imieniny". W programie imieninowej gali - premiera tryptyku Trzy odsłony myślenia Gombrowiczem - inscenizacji dyplomantów Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, realizowanych na podstawie opowiadań Gombrowicza z tomu Bakakaj. Odbędzie się też uroczystość nadania imienia Gombrowicza jednej z ulic w Gdyni.
19 marca 2004 - w Warszawie zaplanowano konferencję "Gombrowicz a filozofia", którą organizuje Uniwersytet Warszawski (Instytut Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3).
22 marca - 28 marca 2004 - siedmiodniowa konferencja "Witold Gombrowicz - nasz współczesny", którą przygotowuje Instytut Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do Krakowa przyjadą znawcy i tłumacze utworów pisarza, m.in. Francesco Cataluccio z Włoch, Anders Bodegard ze Szwecji i Paul Beers z Holandii, a także przyjaciel pisarza Alejandro Russovich z Argentyny.
28 marca 2004 - w gdyńskim Teatrze Miejskim odbędzie się spotkanie pt. "Ja i Gombrowicz" z udziałem m.in. Adama Michnika i Jerzego Pilcha.
13 kwietnia - 9 maja 2004 - Polska weźmie udział w 30. Międzynarodowych Targach Książki w Buenos Aires. Gombrowicz obok Julio Cortazara ma być głównym bohaterem tych targów. Na polskim stoisku zostaną zaprezentowane książki Gombrowicza w tłumaczeniach na różne języki, będzie też można oglądać wystawę przypominającą najważniejsze wydarzenia z życia pisarza.
19 kwietnia - 25 kwietnia 2004 - we francuskiej Tuluzie odbędzie się "Tydzień Witolda Gombrowicza", w którego programie znajdą się przedstawienia, projekcje filmów i wystawy zdjęć oraz różnych wydań dzieł bohatera tygodnia.
24 kwietnia 2004 - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Pamiętnik w reżyserii Piotra Cieplaka, opartego na opowiadaniu Gombrowicza Krótki pamiętnik Stefana Czarnieckiego.
28 kwietnia - 2 maja 2004 - w Genewie, na międzynarodowym Salonie Książki, Prasy i Multimediów, prezentowana będzie wystawa "Życie i twórczość Gombrowicza", na której znajdą się fotografie, rękopisy, portrety, karykatury, afisze, dokumenty. W tym samym czasie w Genewie odbędzie się aż pięć spotkań-dyskusji poświęconych polskiemu pisarzowi.
4 maja - 6 maja 2004 - na paryskiej Sorbonie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Witold Gombrowicz - pisarz już klasyczny? Bilans półwiecza badań krytycznych".
7 maja - 8 maja 2004 - w Lille (Francja) dwudniowe sympozjum gombrowiczowskie "Entre l'Europe et l'Amerique: Witold Gombrowicz et son debat avec la destinnee".
29 maja 2004 - w Teatrze Narodowym w Warszawie premiera spektaklu "Gombrowicz - błądzenie po peryferiach" w reżyserii Jerzego Jarockiego - pierwszego reżysera Ślubu. Przedstawienie oparte jest na Dziennikach i innych utworach oraz wspomnieniach przyjaciół i rodziny.
18-20 czerwca 2004 - 2. Piknik Gombrowiczowski w Witulinie. Doły Biskupie: 18-19 czerwca, Ostrowiec Świętokrzyski: 20 czerwca. Sto lat temu ojciec Witolda Gombrowicza, Jan Gombrowicz, otworzył w Dołach Biskupich, w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, fabrykę tektury. Na cześć syna, który wtedy przyszedł na świat, nazwał ją Witulinem. Obecnie w budynku tzw. dyrektorówki Fundacja im. Witolda Gombrowicza "Witulin" chce stworzyć pierwsze na świecie muzeum znakomitego pisarza i dramaturga. Piknik Gombrowiczowski w Witulinie ma na celu spopularyzowanie tego projektu, ma przypomnieć o miejscu związanym z pisarzem i jego rodziną. Na dziedzińcu dawnej fabryki zaprezentowane zostaną dwa spektakle teatralne w wykonaniu aktorów radomskiego Teatru Powszechnego: ŚLUB - AKT PODRÓŻNY i TRANS-ATLANTYK, w pobliskim kamieniołomie wyświetlony zostanie film Jana Jakuba Kolskiego PORNOGRAFIA oraz odbędą się koncerty piosenek francuskich, tang argentyńskich. 2. PIKNIK GOMBROWICZOWSKI zakończy barwna parada na ostrowieckim Rynku.
30 czerwca - 3 lipca 2004 - w Brzegu Uniwersytet Opolski organizuje sympozjum międzynarodowe pt. "Witold Gombrowicz und die Deutschen".
7 lipca - 10 lipca 2004 - "Spotkania Gombrowiczowskie" w Warszawie (więcej informacji...).
15 lipca 2004 - Split (Chorwacja), Ferdydurke (więcej...), spektakl Teatru "Provisorium" i Kompanii "Teatr", 50. Split Summer Festival
29 lipca - 4 sierpnia 2004 - gdyński Teatr Miejski postanowił szczególnie uroczyście świętować jubileusz swojego patrona. Odbędzie się przyjęcie urodzinowe z udziałem aktorów, którzy odgrywali postacie z twórczości Gombrowicza. Będzie też maraton czytania Dzienników i inne wydarzenia (więcej...).
4 sierpnia 2004 - emisja znaczka z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza, Poczta Polska. Projekt powstał na podstawie zdjęcia wykonanego przez Bohdana Paczowskiego na balkonie willi "Alexandrine" w Vence, zimą 1965. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Znaczek o wartości 1,25 zł przygotowano w nakładzie 500.000 sztuk. 1 stycznia 2005 zostanie on wycofany z obiegu i przestanie być urzędowym znakiem wartościowym, służącym do uiszczania opłat za usługi pocztowe.
13 września - 3 października 2004 - Waszyngton (USA), spektakl Ivona, Princess of Burgundy / Iwona, księżniczka Burgunda, reż. Robert McNamara, Scena Theatre, Clark Street Playhouse, premiera.
21 września - 7 listopada 2004 - Paryż, Théâtre de la Tempête, spektakl Yvonne, Princesse de Bourgogne / Iwona, księżniczka Burgunda, (więcej...).
24 września 2004 - 17 października - w Galerii "Kordegarda" wystawa fotografii Bohdana Paczowskiego "Witold Gombrowicz, Vence - Chiavari 1965-1968" (więcej...).
26 września - 31 grudnia 2004 - w warszawskim Muzeum Literatury wystawa "JA, FERDYDURKE..." (więcej...).
5 października 2004, godz. 12:00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na domu, w którym w latach 1934-1939 mieszkał Witold Gombrowicz bezpośrednio przed wyjazdem na emigrację. Odsłonięcia tablicy projektu Zbigniewa Wilmy na fasadzie domu przy ul. Chocimskiej 35 dokona Rita Gombrowicz. To jedyny budynek, w którym mieszkał Gombrowicz, a który przetrwał do naszych czasów.
6 października - 10 października 2004 - specjalna edycja Konfrontacji Teatralnych w Lublinie (więcej...).
14 października - 16 października 2004 - 6. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu (więcej...).
październik - listopad 2004 - w Nowym Jorku odbędzie się Jesień Gombrowicza - cykl imprez przygotowywanych przez Instytut Polski w Nowym Jorku (więcej...).
22 października - 23 października 2004 - na amerykańskim uniwersytecie Yale (New Haven/Connecticut) odbędzie się "Yale International Gombrowicz Conference" - międzynarodowa konferencja poświęcona życiu i twórczości Witolda Gombrowicza, zorganizowana w ramach Jesieni Gombrowicza (więcej...).
25 listopada - 26 listopada 2004 - w Instytucie Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu Sztokholmskiego odbędzie się sympozjum pt. "Nie róbcie ze mnie taniego demona" z udziałem uczonych, pisarzy i artystów norweskich, duńskich oraz szwedzkich.
2 grudnia - 3 grudnia 2004 - Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury - "Gombrowicz wobec sztuki - sztuka wobec Gombrowicza", konferencja z udziałem tłumaczy utworów Gombrowicza, krytyków i artystów zainspirowanych dziełami Gombrowicza oraz prezentacje artystyczne.
2 grudnia - 4 grudnia 2004 - międzynarodowa konferencja "Witold Gombrowicz (i inne sztuki)" Warszawa, Instytut Badań Literackich oraz Instytut Sztuki PAN (więcej informacji...).
Źródło: Dziennik internetowy PAP, www.konfrontacje.pl | |
Więcej informacji na stronie www.gombrowicz.pl