"Prostota może być trudniejsza niż złożoność. Naprawdę trzeba się napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę." - te słowa Steve’a Jobsa przychodzą na myśl, gdy patrzy się na projekty Szymona Hanczara, na ich czystość formalną i koncepcyjną, łatwość komunikowania się z odbiorcą.
Przełomowym momentem w jego drodze zawodowej było stypendium na Akademie der Bildende Künste w Monachium i praktyki w monachijskim biurze Niki Szilagyi Matteo Thun Partner. Niemiecka szkoła designu, z pragmatycznym podejściem do projektowania, kładzie duży nacisk na funkcjonalność przedmiotu i na poszukiwania w procesie projektowym prostych i efektywnych odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników.
To piękno wynikające z prostoty użytkowania, z celowości zastosowanych rozwiązań wywarło wpływ na postawę projektanta. Jak sam mówi "projektowanie jest dla mnie rozwiązywaniem problemów. Łamigłówką, dla której szukamy optymalnego rozwiązania. Rozwiązanie im prostsze, tym lepsze.
Wieszak wolnostojący „MD” (2010), wykonany z kilku prostych elementów z olejowanego drewna dębowego, przypomina znaną nam od najdawniejszych czasów konstrukcję szałasu. Centralny plan, elementy złączone w jednym miejscu, stanowiącym centrum stabilnej kompozycji. Skręcenie ich wokół osi w miejscu łączenia wprowadza wyraźny ruch. Służące za haczyki do wieszania kołki stolarskie stanowią naturalne dopowiedzenie całej formy. Nie ma tu zbędnych elementów. Nie ma również potrzeby, by cokolwiek dodać.
Podobnie jest w przypadku lampy-znaku „Symbol” (2010). Zastosowanie energooszczędnych diód LED powoduje, że świeci cała forma, rama ze sklejki lub lakierowanej płyty MDF w kształcie stojącej lampy stołowej. Lampa eksponowana była na wielu wystawach, w 2011 roku znalazła się w gronie produktów rekomendowanych do prestiżowej nagrody „Dobry Wzór” przyznawanej co roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Wieszak pierwszej pomocy „First Aid Hanger” (2011) to bardzo proste i zarazem praktyczne rozwiązanie służące wieszaniu nie tylko garderoby. Projekt zakłada wykorzystanie wcięcia w drzwiach przylgowych jako punktu zaczepienia. Dwa elementy z lakierowanej stali – zaczep i haczyk w kształcie litery „S” – plus sznurek tworzą całość, niewielkich rozmiarów przedmiot o różnych możliwościach zastosowania. Został stworzony przy minimum środków, gwarantuje maksimum efektywnego użytkowania.
Projekt „We never give up” powstał w roku 2011, kiedy zima zaskoczyła Polaków w inny niż zazwyczaj sposób - zabrakło śniegu. Stąd pomysł na sanki na kółkach, mające - jak czytamy w opisie projektu - „dać nam namiastkę upragnionej pory roku”. Projekt ten obrazuje nie tylko tęsknotę za jazdą na sankach, ale i typowo polską zaradność, umiejętność radzenia sobie wbrew przeciwnościom. A wzornictwo to przecież dyscyplina oparta o rozwiązywanie problemów. Sanki na bezśnieżną zimę autorstwa Szymona Hanczara to nowe spojrzenie na znany przedmiot, nowa funkcja i lekkość podejścia do tematu.
Przedmioty odgrywają ogromną rolę w naszym życiu codziennym i dlatego tak ważne jest, by były dobrze zaprojektowane. Dobrze czyli mądrze. Tak, by służyły odbiorcy poprzez swoją funkcjonalność, komunikatywność, odniesienia kulturowe. Rację ma Szymon Hanczar szukając prostoty. Jasny przekaz ma zawsze szanse na zrozumienie, a zrozumienie jest niezwykle ważne przy projektowaniu.
Studio Hanczar zajmuje się także opracowywaniem projektów wnętrz. W ich portfolio znaleźć można tak aranżacje restauracji, biur , jak i stoisk handlowych. Do jednych z najnowszych realizacji należy stoisko handlowe dla producenta podłóg Barlinek, przygotowane na targi BAU w Monachium w 2015 roku. Projekt niezwykle małego mieszkania z kolei, o powierzchni zalediwe 13 metrów kwadratowych prezentowany był między innymi w prestiżowym Dezeen Magazine. W tej minimalistycznej przestrzeni Hanczar zmieścił wszystko, co potrzebne do życia w mieście: mała kuchnię, biurko, szafki oraz umieszczoną pod sufitem wnękę sypialnianą. Istotnym elementem całości jest przypięty do ściany na hakach rower, który Hanczar uważa za intergralna część składową życia miejskiego. Mimo iż przestrzeń jest tak mała, a zarazem niezwykle funkcjonalna, projektant nie zapomina również o pewnej dozie fantazji, rozpinając przed oknem hamak dla marzycieli.
Wybrane wystawy i nagrody:
2015 Salone Internazionale del Mobile, Mediolan
2014 Let’s Play Kids Design, Izmir, Turcja
2011 nominacja do nagrody Dobry Wzór, Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Więcej: www.hanczar.com
Autorka: Krystyna Łuczak-Surówka, wrzesień 2013. Aktualizacja lipiec 2016, AM.