Skaldowie powstali w Krakowie latem 1965 roku z inicjatywy braci Andrzeja (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacka (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińskich. W pierwszym składzie znaleźli się także gitarzyści Zygmunt i Janusz Kaczmarscy, basista Feliks Naglicki i perkusista Jerzy Fasiński. Zespół zadebiutował na scenie jesienią 1965 na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, gdzie zdobył główną nagrodę za utwór "Moja czarownica". Skaldowie zwyciężyli również w dwóch kolejnych edycjach tego festiwalu, wykonując piosenki do słów m.in. Wiesława Dymnego i Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Po zwycięstwach na festiwalach w Opolu oraz Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku w 1966 roku zespół dokonał pierwszych nagrań radiowych, wystąpił także w filmach "Mocne uderzenie" i "Cierpkie głogi".
W 1967 ukazuje się debiutancki album "Skaldowie", po czym w zespole następują znaczące zmiany: nowymi muzykami zostają perkusista Jan Budziaszek, gitarzyści Marek Jamrozy i Jerzy Tarsiński oraz basista i wokalista Konrad Ratyński.
Po występie w muzycznym filmie Stanisława Kokesza "Kulig" Skaldowie wydają drugi album "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" w 1968 roku. W 1969 zespół bierze udział w telewizyjnych widowiskach "Listy śpiewające" oraz "Po górach, po chmurach" (do tekstów Ernesta Brylla) i występuje w filmie "Jak powstali Skaldowie". Kolejna płyta, "Cała jesteś w skowronkach", przynosi serię popularnych przebojów – jak "Króliczek", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Medytacje wiejskiego listonosza". W tym samym roku grupa odbywa trasę koncertową w USA i Kanadzie.
W styczniu 1970 Skaldowie nagrywają pierwszy w dorobku album koncepcyjny "Od wschodu do zachodu słońca", zawierający m.in. interpretację "Sarabandy" Arcangela Corellego czy "Zawieję" napisaną do wiersza Juliana Tuwima. W tym samym roku ukazuje się kolejny album – "Ty". W kolejnych latach zespół intensywnie koncertuje, także w Europie Zachodniej (Niemcy, Wielka Brytania), wydając dwa albumy w 1972 – "Wszystkim zakochanym" przynosi lekkie, przebojowe piosenki, zaś "Krywań, Krywań" jest śmiałą próbą wejścia w świat rozbudowanych, bogatych aranżacyjnie utworów inspirowanych rockiem progresywnym. "Krywań, Krywań" dzisiaj uznawany jest za szczytowe osiągnięcie grupy i jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka.
Po serii koncertów, w tym trasie z okazji dziesięciolecia istnienia, Skaldowie nagrywają dwa nowe albumy wydane w 1976 roku. "Szanujmy wspomnienia" to kolejny zbiór przebojowych piosenek, zaś "Stworzenia świata część druga" kontynuuje progresywne ambicje zespołu. Kolejnymi płytami są "Rezerwat miłości" z 1979 oraz przygotowana z okazji igrzysk olimpijskich w Moskwie "Droga ludzi" z 1980. W tym samym czasie grupa rejestruje materiał na album "Zostaw to młodszym" – płyta jednak nie zostaje wydana (część utworów zostanie opublikowana dopiero w połowie lat 90.). Zespół rejestruje też muzykę do spektaklu "Pieśń nad pieśniami, czyli ballada człowieka o miłości", ponownie do słów Wiesława Dymnego.
W końcu 1981 roku Skaldowie udają się na kolejną trasę po USA, gdzie zastaje ich wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Andrzej Zieliński decyduje się na pozostanie w USA, zaś pozostali członkowie wracają do kraju. Tym samym działalność grupy ulega zawieszeniu.
Skaldowie zostali reaktywowani przez Jacka Zielińskiego w 1987 w całkowicie nowym składzie. Płyta "Nie domykajmy drzwi" (1989) okazuje się komercyjnym sukcesem, zaś na koncertach coraz częściej pojawia się mieszkający wtedy na stałe w Nowym Jorku Andrzej Zieliński. Kolejnymi płytami były świąteczne albumy "Po śniegu, po kolędzie" (1994) i "Moje Betlejem" (1997) oraz powracający do progresywnego rocka, zbierający głównie niepublikowane wcześniej nagrania album "Podróż magiczna" (1996). Przez lata 90. Skaldowie sporadycznie koncertują, podsumowując dotychczasową działalność wielkim koncertem z okazji 35-lecia istnienia, "Skaldowie i przyjaciele" w roku 2000. Wznowienie działalności następuje w roku 2005, zaś w maju 2006 pojawia się nowy album "Harmonia świata".
Ostatnim wydawnictwem zespołu jest płyta "Oddychać i kochać" z października 2010. Obecny skład zespołu to, poza Jackiem i Andrzejem Zielińskimi, basista Konrad Ratyński, perkusista Rafał Tarcholik, gitarzysta Jerzy Tarsiński i grający na instrumentach klawiszowych Grzegorz Górkiewicz.
Dyskografia:
- "Skaldowie", 1967, Pronit,
- "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", 1968, Pronit,
- "Cała jesteś w skowronkach", 1969, Muza,
- "Od wschodu do zachodu słońca", 1970, Muza,
- "Ty", 1970, Muza,
- "Wszystkim zakochanym", 1972, Muza,
- "Krywań, Krywań", 1972, Muza,
- "Szanujmy wspomnienia", 1976, Muza,
- "Stworzenia świata część druga", 1976, Muza,
- "Rezerwat miłości", 1979, Muza,
- "Droga ludzi", 1980, Muza,
- "Nie domykajmy drzwi", 1989, Muza,
- "Po śniegu, po kolędzie", 1994, Digiton,
- "Podróż magiczna", 1996, Digiton,
- "Moje Betlejem", 1997, Gamma,
- "Harmonia świata", 2006, Polskie Radio,
- "Oddychać i kochać", 2010, Fonografika.
Autor: Maciej Sienkiewicz, listopad 2010.