Laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom "świat był mój" (ex aequo z Jackiem Podsiadło).
Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2009 za tom "baw się", Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2009 za tom "baw się" i 2015 za "świat był mój"), Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za tom "piąte królestwo".
W latach 1995-2008 redaktor dwumiesięcznika literacko-artystycznego "Studium" oraz wychodzącej przy nim serii tomików poetyckich, firmowanej przez wydawnictwo "Zielona Sowa". W tej serii drukowano wielu interesujących autorów (takich jak m.in. Tadeusz Dąbrowski, Maria Cyranowicz, Bartłomiej Majzel, Joanna Mueller, Radosław Kobierski). Redaktor dwóch antologii poezji najnowszej. Jako poeta mocno wpłynął na rówieśników i na autorów nieco młodszych (Karol Maliszewski mówił nawet o "linii Honeta", zaś omówienie z książki "Tekstylia" przypisuje temu poecie przełamanie dominacji stylistyki pozostającej pod wpływem poetów "bruLionu", takich jak Marcin Świetlicki). Tworzy teksty nastrojowe, oniryczne i hermetyczne, często opisujące tyleż dojmującą, ile niedającą się dokładnie opisać "stratę".
Jako określenie tej poezji Marian Stala zaproponował termin "nurt ośmielonej wyobraźni" (można do niego zaliczyć również Bartłomieja Majzla). O samym Honecie krakowski krytyk już w roku 2000 mówił jako o znaczącym autorze:
"Można u niego znaleźć rozbicie świata, rozbicie zdania, rozbicie obrazu. Poezja z 'alicji' i 'pójdziesz synu do piekła' nastawiona jest na antyestetyzm, wizję, oniryzm, jest silnie ekspresjonizująca, co szczególnie widać w drugim z wymienionych tomów, w którym luźność skojarzeń jest połączona ze skłonnością do blasfemii i transgresji."
Za przejaw tej ostatniej Igor Stokfiszewski uważa odwołanie się po latach do traumy II wojny światowej w tomie "pójdziesz synu do piekła", lecz jest to interpretacja mocno zawężająca.
Wątki "blasfemii i transgresji" były jednak w poezji Honeta stopniowo wygaszane. Świadectwo stanowi tu zbiór wierszy zatytułowany "moja", wydany przez Biuro Literackie w 2008 roku. Zawarte tam wersje utworów niejednokrotnie różnią się od wariantów znanych z wcześniejszych publikacji. Jakub Winiarski zauważył, iż większość z tych zmian proponowała mniej radykalne, złagodzone wersje dawniejszych obrazów, pozbawiane na przykład odwołań religijnych (www.literaturajestsexy.pl).
Bardzo dobrze przyjęto tomik "świat był mój" (2014), o którym pisał Jerzy Madejski:
"Jednym z najciekawszych utworów książki są „trasy kolejowe”. I to przynajmniej z kilku powodów. Roman Honet mówi w nim o świecie poprzez metaforykę kolei. A łączy w tym wierszu przynajmniej trzy ważne dla estetyki współczesnej wymiary. Przedstawia swój wymowny wariant liryki opisowej (“w styczniu, nad zamarzniętą wodą przy torach”). Demonstruje nowoczesny sposób oglądu świata, dla którego modelem jest ruch, czyli “oko” “skaczące” po “pokładach”. A w końcu sugestywnie manifestuje pewną wizję rzeczywistości (“świat się pod nami rozproszył”)" ("Nowe Książki", maj 2015).
Rok później ukazał się zbiór "rozmowa trwa dalej", wiersze zebrane, pochodzące przede wszystkim z tomików "baw się" i "piąte królestwo". Zastanawiając się nad tym, po co mu poezja i co chce nią zakomunikować, Honet mówił w rozmowie z Arturem Bursztą:
"Jeśli więc chodzi o moje głębsze podejście do liryki, zdecydowanie zaprzeczam wszelkiej „zadaniowości”. Wolę wnikać w to, co i jak łączy ludzi wobec religii, miłości czy śmierci. Wobec cywilizacji. Dzięki czemu stabilizują swoje istnienie, swoje emocje i rozum, a co sprawia, że je wypaczają? Od czego uciekają? Ku czemu lub komu się skłaniają? Wtedy rozmowa trwa dalej. Wtedy dotyczy nas, ludzi, i toczy się między nami. Zresztą wskazywałem na intuicjonizm, na subtelności niesione przez pewne rzeczy, o których nikt z nas nie wie, czy od nas zależą" (www.biuroliterackie.pl).
Oddziaływanie Romana Honeta nie ogranicza się do twórczości poetyckiej. Prowadził on zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 2010 zredagował antologię Poeci na nowy wiek, wydaną przez Biuro Literackie. Książkę poprzedziła seria mini-esejów krytycznych, umieszczanych na stronach internetowych wydawcy, dotyczących również autorów w antologii pominiętych (www.biuroliterackie.pl). Antologia "Poeci na nowy wiek" wzbudziła pewne kontrowersje. Przyczyniła się do tego głównie konkursowa formuła, przypominająca nieco organizowane przez Biuro Literackie "Połowy". Redaktor wybierał bowiem najciekawsze debiuty z dekady 2000-2009, co najmniej jeden na każdy rok, co przyczyniło się do podjęcia kilku decyzji redaktorskich uważanych za nieco sztuczne.
Autor: Paweł Kozioł, październik 2010, ostatnia aktualizacja: NMR, październik 2016.
Twórczość
Poezja:
- "alicja", Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, Łódź 1996.
- "pójdziesz synu do piekła", Zielona Sowa, Kraków 1998.
- "serce", Zielona Sowa, Kraków 2002
- "moja" (wiersze zebrane), Biuro Literackie, Wrocław 2008.
- "baw się", Biuro Literackie, Wrocław 2008.
- "piąte królestwo", Biuro Literackie, Wrocław 2011
- "świat był mój", Biuro Literackie, Wrocław 2014 (Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2015)
- "rozmowa trwa dalej" (wiersze wybrane), Biuro Literackie, Wrocław 2016
Antologie:
- Antologia nowej poezji polskiej 1990-1999 (wraz z Mariuszem Czyżowskim), Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2000.
- Poeci na nowy wiek, Biuro Literackie, Wrocław 2010.
- Połów. Poetyckie debiuty 2010, Biuro Literackie, Wrocław 2011
- Połów. Poetyckie debiuty 2011, Biuro Literackie, Wrocław 2012
- Połów. Poetyckie debiuty 2012, Biuro Literackie, Wrocław 2013
Omówienia:
- Tekstylia. o 'rocznikach siedemdziesiątych', red. Piotr Marecki, Igor Stokfiszewski, Michał Witkowski, Krakowska Alternatywa i Rabid, Kraków 2002 (stąd pochodzi cytat z wywiadu z Marianem Stalą).
- Igor Stokfiszewski, Zwrot polityczny, wydawnictwo "Krytyki Politycznej", Warszawa 2009.
- Marcin Orliński, "Miasto, którego nie ma", "Twórczość" 5/2009 (moja).
- Paweł Kozioł, "Wielka księga zabaw traumatycznych", "Wakat" 3(8)2008.
- Alina Świeściak, " 'baw się' i kilka innych wierszy o rzeczach ważnych", "FA-art" 4 (74) 2008.