Po skończeniu studiów wiedział, że architektura to nie jest zajęcie, któremu chce się poświęcić. Zaczął zajmować się projektowaniem graficznym, przygotowywał strony internetowe, banery reklamowe, reklamy prasowe, rysował też storyboardy. Pierwsze poważne zlecenie, od którego zaczęła się jego kariera ilustratora prasowego, zrobił dla Media i Marketing Polska. Na rozmowie w sprawie projektu strony internetowej pokazał swoje portfolio z ilustracjami. Spodobały się na tyle, że zaoferowano mu współpracę na kilka kolejnych lat. Za tym zleceniem przyszły kolejne, m.in. dla "Przekroju", "Wprost", "Newsweeka", "Architektury", "Malemana" czy "Zwierciadła".
Dziś Paweł Jońca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów w Polsce. Jego prace mają też zasięg globalny. Wiszą na ścianach od San Francisco po Sydney, głównie pod postacią druków ilustracji, które sprzedaje w różnych miejscach w sieci.
Artysta jest też laureatem wielu nagród, m.in. kilku Chimer, prestiżowych wyróżnień w dziedzinie projektowania prasowego, w kategorii "portfolio" z roku 2004, 2005 i 2009, wyróżnienia w 6. edycji Galerii Plakatu AMS w 2006 r. czy Złotej i Srebrnej nagrody Klubu Twórców Reklamy (KTR) z 2011 r. w kategorii "portfolio" i "ilustracja prasowa" oraz z 2016 roku w kategorii plakat reklamowy oraz ilustracja prasowa.
Jednak nagrody, choć ważne, nie są dla niego motywacją do pracy:
Największą frajdę daje mi patrzenie na ukończoną ilustrację ze stuprocentową pewnością, że nie da się nic do niej dodać, nic usunąć, ani przesunąć. Daje mi to wręcz fizyczną przyjemność."
Do takich ilustracji zalicza rysunek, który zrobił dla "Przekroju". Artykuł opowiadał o badaniach naukowców nad ludzkim genomem, o tym, jak skomplikowana jest ta dziedzina nauki i jak daleko jeszcze do poznania wszystkich tajemnic. - To jest "bardzo skończony" rysunek. Nieskończona głębia, z której łowi się skrawki informacji. W tej głębi każdy widzi to, co chce zobaczyć - mówi o nim artysta.
O tym jak pracuje opowiada:
Najszybciej pracuję z samego rana. Wtedy mogę w 15 minut zrobić to, co poprzedniego wieczora zajęłoby mi 3 godziny. Wiem o tym, a mimo to większość pracy wykonuję wieczorami. Lubię samotność w pracy. Jest to w najbardziej dosłownym znaczeniu jednoosobowa działalność gospodarcza. Pół dnia w samotności, od kilkunastu lat.Moim azylem jest pracownia w domu rodzinnym. Schodzę dwa piętra i jestem w pracy. (http://10tysiecy.pl/pawel-jonca-artysta-ilustrator-o-zasiegu-globalnym/)
W swoich ilustracjach do Zwierciadła z kolei, wyróżnionych przez Klub Twórców Reklamy, w prosty, acz niejako i malarski sposób zdołał uchwycić kwintesencje stanów psychicznych i emocjonalnych. Pragnienie w jego interpretacji to roślina otwierająca się z rozkoszą na ogromne krople spadającego na nią z chmury deszczu. Inspiracja to nerwowo gryzmolący na kartkach papieru człowiek z żarówką zamiast głowy, a różnice uchwycił zestawiając ze sobą oko w oko słonia z drobnym ptaszkiem. Styl Jońcy cechuje również poczucie humoru. W ilustracji “Wewnętrzne zwierzę” przedstawia znudzonego pracownika z kubkiem kawy w ręce wiszącego na drzewie w pozycji przypominającej czy to misia koalę czy leniwca. W swoich pracach niekiedy gra również z bardziej abstrakcyjnymi kształtami, jak chociażby w ilustracji Ciało i duch, gdzie z białą sylwetką niby-ducha zestawia geometryczną uporządkowaną strukturę złożoną z kul i kresek.
Mimo że to ilustracja prasowa zajmuje znaczną część jego portfolio, Jońca mierzy się również z plakatami reklamowymi, projektami kalendarzy czy nawet z muralami.
Zobacz także portfolio artysty
Autorka: Katarzyna Zacharska, wrzesień 2013. Aktualizacja, AM, wrzesień 2016.
Nagrody
2016
- KTR złoto za plakat reklamowy
- KTR srebro w kategorii ilustracja prasowa ( za serie ilustracji do magazynu Zwierciadło)
2011
- GrandFront 2011. III miejsce w kategorii "pisma branżowe" za ilustrację do okładki 07/2010 dla miesięcznika Architektura.
- Złota nagroda Klubu Twórców Reklamy (KTR) w kategorii "Portfolio".
- Brązowa nagroda Klubu Twórców Reklamy (KTR) w kategorii "Ilustracja prasowa".
2009
- Srebrna Chimera 2009 w kategorii Portfolio.
2006
- Galeria Plakatu AMS. Wyróżnienie w 6. edycji Galerii Plakatu AMS.
- EULDA 2006 Publikacja w prestiżowym albumie pokonkursowym prezentującym najlepsze europejskie projekty logotypów.
2005
- Chimera 2005 w kategorii Portfolio za ilustracje dla Media i Marketing Polska.
- Pierwsze miejsce i tytuł "Złotej Witryny 2004" dla pejot.com w konkursie Witryna Roku 2004
- Chimera 2004 w kategorii "portfolio" za ilustracje do macmaga
2000
- I.NET AWADRS . I edycja. Grand Prix dla PEJOT'a - najlepszej polskiej strony internetowej w kategorii Best Graphical Solutions.
1998
- V Konkurs Wielkich Marzycieli - DYBY'98 - Wyróżnienie w kategorii wizualizacji.
1997
- IV Konkurs Wielkich Marzycieli - DYBY'97 - Wyróżnienie w kategorii wizualizacji.
1996
- V Forum Mondial Des Jeunes Architectes - Bourg Madame, Francja - Grand Prix + Nagroda Mera Bourg Madame.
1994
- IV Forum Mondial Des Jeunes Architectes - Ur, Francja - Nagroda Międzynarodowej Akademii Architektury.
Wystawy
2015
- Wanted Desing, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
2013
- 2013 Malarze ilustracji w MSN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Polska
- Where I come from, Festiwal ILLUSTRATIVE, Polish Illustration Focus, Berlin, Niemcy
- Ilustrowany elementarz designu, Muzeum Regionalne, Stalowa Wola
- Debt, The Living Theatre, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
2012
- Ilustracja PL 2012: O-KUPOWAĆ – wystawa zbiorowa, Soho Factory, ul. Mińska 25 (hala 19), Warszawa
2011
- NOWY CHAOS współczesna polska ilustracja – wystawa zbiorowa, Katowice
- All Play No Work – wystawa zbiorowa. Prace ilustratorów agencji ILLO, Berlin
2010
- Ilustracja – wystawa zbiorowa prac ponad 80 polskich twórców, Warszawa
2009
- 11. Kino na granicy - wystawa indywidualna towarzysząca festiwalowi filmowemu "Kino na Granicy", Cieszyn