Czym jest carillon?
Z francuskiego carillon to ''gra dzwonów''. Jest instrumentem muzycznym z grupy idiofonów uderzanych, w jego skład wchodzi zespół dzwonów (według World Carillon Federation w skład instrumentu musi wchodzić przynajmniej 23 dzwonów, chociaż standardowy carillon ma min. cztery oktawy, czyli 47 dzwonów). Serca dzwonów porusza się za pomocą specjalnej klawiatury, na pierwszy rzut oka przypominającej klawisze fortepianu. Składa się ona z kołków, w które wykonawca uderza pięściami. To instrumenty typowo miejskie. Dawniej przygrywały w trakcie dni targowych, głównie wykonując repertuar lekki, popularny. Dzisiaj carilliony również współbrzmią z tkanką miejską, wykonując zarówno repertuar lekki (nawet przeróbki jazzowych standardów czy radiowych hitów), jak i muzyką artystyczną.
''Rozległa się piękna, przestrzenna muzyka. Gdzieś nad miastem, nad nami. Zaczarowała mnie'' wspominała swój pierwszy kontakt z carillonem Monika Kaźmierczak. Gert Oldenbueving grał muzykę Bacha na prowadzonych przez siebie warsztatach. Pierwsze wprawki do gry na tym instrumencie wiążą się z bólem, a nawet krwawymi ranami. '' Po »Wlazł kotek na płotek« nie może poznać czerwonych piątych palców. Po fudze Bacha robi się jej dwadzieścia pęcherzy. Stare zimowe rękawiczki, które zakłada dla ochrony, przecierają się na wylot'' opisywała początki nauki gdańskiej carillonistki Magdalena Grzebałkowska. Współcześni carilloniści mają ułatwione zadanie, klawiatura dawnych instrumentów była o wiele trudniejsza w obsłudze. Podobno po półgodzinnym koncercie mistrzowie carillonu udawali się na drzemkę.
Utwory na carillon skomponowali m.in. John Cage, George Crumb, Giedrius Kuprevičius, Charlemagne Palestine, Arne Nordheim, Piotr Iljicz Czajkowski i Charles Wuorinen. Istnieje również bogata literatura transkrypcji utworów pisanych oryginalnie na inne instrumenty. Najczęściej carillony zawieszone są na dzwonnicach kościołów, ratuszy, ale istnieją także carillony mobilne. Instrument cieszy się największą popularnością w Holandii, Belgii, północnych Niemczech i Francji, a także w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, na Litwie i w Gdańsku.