W 2007 roku został laureatem I nagrody w 6. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W konkursie tym zdobył również Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie Wariacji Sacherowskiej Witolda Lutosławskiego i Gigue na wiolonczelę solo Pawła Szymańskiego oraz 7 innych nagród.
Otrzymał także II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Solfeżowym (Bielsko-Biała, 2005). Jest laureatem "Tygodnia Talentów 2004" w Centrum Paderewskiego w Tarnowie, gdzie ponadto został wyróżniony przyznaniem stypendium stowarzyszenia Pro Arte im. Anny Knapik. W roku 2006 został laureatem kursów mistrzowskich Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Otrzymał także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców, organizowanym przez Europejską Unię Nadawców w Bratysławie (2008).
Koncertuje w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i w Korei; często prezentuje własne opracowania i kompozycje. Jako solista występował w wielu renomowanych salach, między innymi w Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, w Teatrze Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Filharmonii Westfalskiej (Konzerthaus Dortmund). Współpracuje ze znakomitymi zespołami, takimi jak.: Prague Chamber Orchestra, St. Petersburg Camerata, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS. Miał okazję występować z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Bauer, Leszek Możdżer czy Julius Berger. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World organizowanego przez Kronberg Academy koncertował wspólnie z Gidonem Kremerem, Yuri Bashmetem i Tatjaną Grindenko.
Marcin Zdunik przygotowuje i prezentuje własne opracowania utworów na wiolonczelę i zespoły kameralne. Opracował na wiolonczelę takie skrzypcowe utwory wirtuozowskie jak: Kaprysy Paganiniego (razem z Januszem Wawrowskim), Legendę i Le Chant de Bouivac Wieniawskiego, Sonatę g-moll i Chaconne z Partity d-moll Bacha, utwory na zespół kameralny: Moment musical i Romanzę Rachmaninowa.
Jest członkiem Cellonet, oktetu wiolonczelowego specializującego się w wykonywaniu polskiej muzyce wpsółczesnej. Razem z Cellonet wykonywał utwory Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Krzysztofa Pendereckiego i innych.
Więcej informacji na stronie: www.marcinzdunik.pl.
Opracowanie: kwiecień 2007, akt. 2014. Źródła: Narodowe Instytut Fryderyka Chopina.