Jeden z najważniejszych w Polsce specjalistów od minimal techno i house’u. Wydaje płyty w berlińskiej wytwórni Mobilee, ale na stałe mieszka w Poznaniu. Ma muzyczne wykształcenie akademickie, ale jego utwory są pełne energii, dynamiczne i... pozytywne. Jest także wydawcą.

DJ, producent muzyki techno.
Karierę didżeja i producenta zaczął w 1995 roku, gdy ukończył kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1999 roku założył pierwszą polską wytwórnię płytową techno Currently Processing.
Wśród jej artystów byli Tobias Schmidt i Ibrahim Alfa (Brighton), Dave Tarrida (Barcelona), Subhead (Japonia) i Billy Youngman (Nowy Jork). Sam Czubala wydał w Currently Processing epkę "Bass Casualties", która przetarła mu szlak na Zachód. W BBC Radio One prezentował ją słynny didżej John Peel. Także dzięki w 2001 roku w niemieckiej Neue Heimat wydał pierwszy album "Dope".
Jeśli chodzi o działalność wydawniczą, w 2005 roku założył wytwórnię Carabinieri, a w 2011 roku Your Mama’s Friend, w której do tej pory promuje polskich, ale nie tylko artystów, przede wszystkim z kręgu deep house’u.
Sam do 2007 roku wydał dziesięć epek i mnóstwo singli dla wytwórni takich jak Neue Heimat, Morris Audio i Lasergun. Przeszedł wtedy do berlińskiego labelu Mobilee, który prędko wydał pełnowymiarowy album Czubali. Gdy w 2008 roku ukazywał się "Chronicles of Never", porównywano go do Ricardo Villalobosy, Tobiasa Freunda i Stefana Goldmanna. Według krytyków łączy śmiałe eksperymenty i szeroką paletę dźwięku z tanecznością. Wychodząc od minimal techno, tworzy muzykalne, melodyjne utwory. Po płycie przyszły kolejne ważne single, bardziej house’owe "Loose The Man" i "Zoo Comunale".
W 2011 roku, w wydawanej przez Mobilee serii "Back To Back" Czubala odpowiadał za zestaw płyt oznaczony numerem 5. Pierwsza to jak zwykle wybór z ostatnich wydawnictw labelu, z drugiego Czubala uczynił regularną płytę z premierową muzyką. Niektórzy kuratorzy wcześniejszych części serii decydowali się np. na nowe odczytanie swoich ulubionych utworów wydanych przez tę wytwórnię, ale przeważała robota didżejska. Czubala tak mówił o swoim "Back To Back":
"Płyta CD nr 1 to mój wybór najlepszych ścieżek Mobilee, moja prezentacja wizji wytwórni i jej muzycznej różnorodności. Druga płyta to bez dwóch zdań longplay. Głównym pomysłem była organiczność, wykorzystanie żywej instrumentacji i praca z muzykami i wokalistami. Gatunki oddziałują na siebie nawzajem. Mam nadzieję, że to naprawdę coś więcej niż realizacja klasycznego pomysłu na składankę".
Na płycie z podtytułem "Marcin Czubala exclusives & collaborations" zamieścił w sumie dziewięć utworów: od pełnych tanecznego groove’u numerów, przez przestrzenne ambientowe plamy, po przyjemne popowe kawałki, najlżejsze w jego dorobku. Na płycie wystąpiła gwiazda polskiej elektroniki, producentka i wokalistka Novika, ale też popularny w całej Europie duet Catz ’N Dogz. Do tego: Anthony Collins, Metrobox, jozif i Affkt. Ten album może najlepiej pokazuje, co w muzyce jest ważne dla Czubali i skąd bierze się jego wszechstronność.
Po premierze Czubala wspominał o możliwości nagrania pełnego materiału z Metroboxem, również idącego w stronę wykorzystania żywych instrumentów. Na razie jednak wokół tych planów ucichło.
Jacek Świąder, czerwiec 2015
Dyskografia:
- 2001 – "Dope"
- 2008 – "Chronicles Of Never"
- 2011 – "Marcin Czubala exclusives & collaborations" (część kompilacji „Back To Back”)
minimal techno
house
dj
berlin
currently processing