Studia wokalne odbył w klasie Walentyny Majerowicz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatem Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau.
Jego debiut sceniczny miał miejsce w Operze Wrocławskiej, z którą związany był w latach 1982-84. Tu brał udział w wystawieniach m.in. Inge Henryka Czyża i Boccaccio Franza von Suppe. Od 1984 jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie śpiewał w takich spektaklach, jak Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta (Hrabia Almaviva), Semiramide Gioacchino Rossiniego (Assur), Potajemne małżeństwo Domenico Cimarosy (Geronimo), Euridice Jacopo Periego (Plutone), Don Pasquale Gaetano Donizettiego (partia tytułowa), Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (Griemin). Gościnnie współpracuje z niemieckimi teatrami muzycznymi w Erfurcie, Halle, Dreźnie i Lipsku. Ponadto występował w Wiener Kammeroper (m.in. w Weselu Figara i w roli Leporella w Don Govannim Mozarta), Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie (Król Wacław w operze Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego), Operze Bałtyckiej w Gdańsku (Orowist w Normie Vincenzo Belliniego), Mazowieckim Teatrze Muzycznym Operetka w Warszawie (Sarastro w Dziecku w krainie muzyki Włodzimierza Izbana), na 1. Festiwalu Współczesnych Oper Polskich w Warszawie (Kreon w Antygonie Zbigniewa Rudzińskiego i Petroniusz w Quo Vadis Bernadetty Matuszczak) oraz kilkakrotnie brał udział w dorocznym festiwalu Mozart in Schönbrunn w Wiedniu.
Józef Frakstein jest również wykonawcą muzyki oratoryjnej-kantatowej. Z repertuarem tym koncertował na estradach Polski, Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, Holandii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji.
Ma na swoim koncie wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych za granicą oraz wytwórni fonograficznych (m.in. Acte Préalable, CD Accord, DUX).
Józef Frakstein zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną - prowadzi wokalne kursy mistrzowskie w Polsce i Niemczech.
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, grudzień 2007, aktualizacja: listopad 2010.