Studiowała w klasie śpiewu Ireny Torbus w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom w 1979).
Zadebiutowała w 1975 rolą Olimpii w Opowieściach Hoffmana Jacquesa Offenbacha w Operze Wrocławskiej. Tu w 1979 kreowała też partię Violetty w Traviacie Giuseppe Verdiego i od tego momentu aż do dziś związana jest z wrocławską sceną.
Artystka ma w swoim repertuarze ponad 65 ról, m.in. Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym i Corilla Sartinecchi w Viva la mamma Gaetano Donizettiego, Fiordiligi w Cosi fan tutte, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Zuzanna oraz Hrabina w Weselu Figara, Madame Herz w Dyrektorze Teatru, Blonda i Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta, Musetta w Cyganerii i partia tytułowa w Tosce Giacomo Pucciniego, Bronisława w Studencie żebraku Karla Millöckera, Oskar w Balu maskowym, Pani Ford w Falstaffie, Gilda w Rigoletcie, Abigaille w Nabucco, Leonora w Trubadurze i partia tytułowa w Aidzie Verdiego, Magda Wang w Manekinach Zbigniewa Rudzińskiego, Zuzia w Verbun nobile i Hanna w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, Anina w Nocy w Wenecji, Adela oraz Rozalinda w Zemście nietoperza, Franzisca Cagliari w Wiedeńskiej krwi i Saffi w Baronie cygańskim Johanna Straussa, Pani Fluth w Wesołych kumoszkach z Windsoru Carla Otta Nicolai, Elwira we Włoszce w Algierze Gioacchino Rossiniego, Frasquita w Carmen Georgesa Bizeta, Ännchen i Agathe w Wolnym strzelcu Carla Marii von Webera, Gołda w Skrzypku na dachu Josepha Steina i Jerry'ego Bocka, Ortlinde w Walkirii i Norna w Zmierzchu Bogów Richarda Wagnera.
Jolanta Żmurko od 1983 współpracuje równocześnie z Warszawską Operą Kameralną, gdzie wykonuje główne partie w operach Mozarta. Wielokrotnie brała udział w Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i Madrycie, Festiwalu Radia i Telewizji w Montpellier we Francji. Z warszawską Operą odbyła tournée po Europie i byłych republikach Związku Radzieckiego, a z zespołem Opery Wrocławskiej - po Ameryce Środkowej. W Polsce śpiewała również w Teatrze Wielkim w Warszawie (Czarodziejski flet, Uprowadzenie z Seraju), Teatrze Wielkim w Poznaniu i Teatrze Wielkim w Łodzi, a za granicą - na takich scenach, jak Kursaal w Brnie, Tonhalle w Zurychu, Liederhalle w Stuttgarcie, Filharmonia w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Berlińska, Meistersingerhalle w Norymberdze, Kulturpalast w Dreźnie, Konzerthaus w Dortmundzie, Musikhalle w Hamburgu, Filharmonia w Essen, Festspiel & Kongr.Haus w Bregenz, Konserthaus w Oslo, Berwaldhallen w Sztokholmie, Konzerthaus w Wiedniu, Conservatoire de Musique w Luksemburgu, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Teatro de la Maestranza w Sewilli, Nationale Teatro w Murcji, Auditorio w San Sebastian i National Teatro w Alicante.
Artystka uczestniczyła w nagraniu Wesela Figara i opery Zaida Mozarta (wersja telewizyjna), Cyganerii, Traviaty, a także odtwarzała tytułową rolę w filmowej wersji opery Gwiazda Zygmunta Krauzego, zrealizowanej przez Program 2 Telewizji Polskiej.
Jolanta Żmurko czterokrotnie otrzymała Wrocławską Nagrodę Publiczności "Iglicę": brązową (1984), dwukrotnie srebrną (1987, 1995) oraz złotą (2000). Ponadto została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (1996) i Złotym Krzyżem Zasługi (2005).
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, listopad 2007, aktualizacja: czerwiec 2010.