Izrael powstał wiosną 1983 z inicjatywy gitarzysty Roberta Brylewskiego (wcześniej Brygada Kryzys) i wokalisty Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego (Deuter). W pierwszym składzie znaleźli się także perkusiści Milo Kurtis i Jarosław Ptasiński, saksofonista Tomasz Świtalski oraz wokalistka Vivian Quarcoo. Grupa zadebiutowała na scenie warszawskiego klubu Hybrydy w kwietniu 1983, zaś w maju dokonała pierwszych nagrań studyjnych. W sesji uczestniczyli także Tomasz Lipiński, Jerzy Jarmołowicz, Piotr Malik i Tadeusz Kuczyński. Zarejestrowany wtedy materiał ukazał się dopiero w 1985 roku na albumie "Biada biada biada" i popularnym singlu "Rastaman nie kłamie" – z powodu ingerencji cenzury wydanymi pod nazwą Issiael.
Jesienią 1983 Izrael zagrał trasę koncertową supportując legendarną formację Misty in Roots. Jeszcze w tym roku grupę opuścił Rozwadowski.
W 1984 roku grupa po raz pierwszy wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Fragmenty koncertu znalazły się w filmie dokumentalnym Piotra Łazarkiewicza "Fala", zaś utwór "Wolność" trafił na kompilacyjną płytę o tym tytule.
W 1985 roku w grupie pojawia się basista i wokalista Dariusz "Maleo" Malejonek (równocześnie grający w grupie Kultura). Rok później ukazuje się album "Nabij Faje", w którego nagraniach uczestniczyli także Piotr Subotkiewicz (instrumenty klawiszowe), Sławomir Wróblewski (perkusja, bas), Alik Dziki (bas), Sławomir Gołaszewski (instrumenty dęte), Piotr "Stopa" Żyżelewicz (perkusja) i Tomasz Żmijewski (bas).
W 1987 roku zespół nagrywa płytę "Duchowa rewolucja Vol. 1" ("Vol. 2" nagrany podczas tej samej sesji ukazał się w 1991) z udziałem m.in. muzyków Armii i Kultu – Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa Banasika i Pawła Szanajcy. W końcu lat 80. przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków, zaś skład ustabilizował się dopiero w drugiej połowie 1989 – trzon zespołu tworzyli wówczas Brylewski, Malejonek, Żyżelewicz i Wróblewski. Pod koniec roku dołączył saksofonista i multiinstrumentalista Włodzimierz Kiniorski.
W połowie roku 1990 grupa zarejestrowała nowy materiał w prestiżowym Ariwa Studios w Londynie. Płyta "1991" ukazała się rok później i do dziś pozostaje jedną z najbardziej udanych pozycji polskiej muzyki alternatywnej. Łączy pasję i energię ze światowej klasy produkcją i wielowymiarowym, bogatym brzmieniem.
Przez pierwszą połowę lat 90. Izrael intensywnie koncertował, wydając album "Live 93" (1994). W 1995 grupa zawiesiła działalność.
W 1997 pojawił się przygotowany przez Brylewskiego album "Izrael In Dub", zawierający alternatywne wersje wcześniejszych utworów.
Grupa reaktywowała się w 2006 roku, początkowo występując pod nazwą Magnetosfera. Od 2007 nagrywa pod oryginalną nazwą. W 2008 ukazało się ostatnie jak dotąd wydawnictwo zespołu, album "Dża ludzie", nagrywany w Londynie pod opieką legendarnego producenta, Mad Professora.
Dyskografia:
- "Biada biada biada", 1985, Pronit,
- "Nabij Faje", 1986, Pronit,
- "Duchowa rewolucja Vol. 1", 1987, Arston,
- "Duchowa rewolucja vol. 2", 1991, Arston,
- "1991", 1991, DNA,
- "12RA3L In Dub", 1987, Złota Skała,
- "Dża ludzie", Lemon Records.
Autor: Maciej Sienkiewicz, listopad 2010 r.