Urodzony 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli, Grzegorz Rosiński jest absolwentem warszawskiej ASP. Zanim obronił tam pracę magisterską na wydziale grafiki w pracowni Jana Marcina Szancera, w której asystentem był wówczas Janusz Stanny, przez rok pracował jako pomocnik murarza. Komiksy rysował już w szkole podstawowej i liceum plastycznym. Na studiach jego zamiłowanie do realistycznego rysunku nie znajdowało jednak zrozumienia. Według anegdoty aprobatę wykładowców zdobył tylko jeden jego obraz, który namalował, stojąc tyłem i nie patrząc na płótno...
Po studiach Rosiński ilustrował książki i czasopisma, tworzył także pocztówki. Jako profesjonalny rysownik komiksowy zadebiutował w 1968 roku komiksem „Diadem Tamary” z serii „Kapitan Żbik” (scenariusz Zbigniew Bryczkowski) - w sumie narysował 11 zeszytów tego cyklu. Rysował także serie „Pilot śmigłowca” (scenariusz Witold Jarkowski, 6 zeszytów) i „Legendarna historia Polski” (scenariusz Barbara Seidler, 3 zeszyty).
Jego krótsze komiksy ukazywały się w magazynie komiksowym „Relax”, którego w latach 1976-78 był dyrektorem artystycznym. Zrezygnował z tego stanowiska ze względu na naciski władz, które domagały się „odpowiednich ideologicznie treści”. Wtedy też zaczął współpracę z belgijskimi wydawcami, co wymagało od niego pełnego zaangażowania. Na stałe do Szwajcarii artysta wyjechał w 1981 roku. Dziś jest de facto jedynym polskim twórcą komiksowym, który odniósł sukces artystyczny i komercyjny na świecie.
Najbardziej znaną serią komiksową Rosińskiego jest „Thorgal” (scenariusz Jean Van Hamme, Yves Sente), opowiadający o losach tytułowego bohatera, Dziecka Gwiazd, które wychowali Wikingowie. Seria liczy 34 tomy, ciągle powstają nowe. Wydawane są także dwie serie poboczne z tego uniwersum, do których Rosiński rysuje okładki. Komiksy o Thorgalu były tłumaczone na wiele języków, w tym na arabski, koreański, turecki, grecki i angielski. Na podstawie tej serii powstała także komputerowa. W lipcu 2014 roku ma zostać otwarte muzeum Thorgala w Delémont z okazji 725-lecia istnienia miasta.
Artysta rysował także cykle fantasy „Yans” (scenariusz André-Paul Duchâteau, w sumie 6 tomów) i „Skarga Utraconych Ziem” (scenariusz Jean Dufaux, 4 tomy). Rozgłos i uznanie zarówno krytyków jak i czytelników przyniosły mu trylogia fantasy „Szninkiel” (scenariusz Jean Van Hamme), pełna odniesień biblijnych i popkulturowych, komiksy malarskie: album „Western” (scenariusz Van Hamme) i duologia „Zemsta hrabiego Skarbka” (scenariusz Sente), ciekawie trawestująca „Hrabiego Monte Christo” Aleksandra Dumasa. Frankofońskie komiksy Rosińskiego zostały wydane także w Polsce.
Oprócz komiksów Rosiński maluje także portrety, akty, pejzaże i sceny batalistyczne – na zamówienie brukselskiego Cinquantenaire Museum zrealizował cykl płócien historycznych o Merowingach. Często tworzy obrazy związane ze swoimi komiksami, zaprojektował także znaczki pocztowe upamiętniające epizod z bitwy o Ardeny.
Rosiński ceniony jest za mistrzowski warsztat, precyzyjny i dynamiczny rysunek realistyczny, plastyczność i wyczucie w opowiadaniu obrazem. Większość jego komiksów rysowana jest czarnym, cienkim konturem i wypełniania kolorem, który sam nakłada. „Szninkiel” został stworzony pierwotnie w wersji czarno-białej, potem dodatkowo pokolorowany przez artystę. „Western” był pierwszym albumem, w którym Rosiński sięgnął po techniki malarskie, czego zwieńczeniem była „Zemsta hrabiego Skarbka” malowana wyłącznie kolorem bez użycia konturówki. W podobnej technice powstało też kilka albumów o Thorgalu. Malarskie są także ostatnie okładki do serii z tego uniwersum.
Rosiński był wielokrotnie nagradzany za komiksowe osiągnięcia na rynku frankofońskim, w tym dwukrotnie nagrodą Prix Saint-Michel przyznawaną przez władze Brukseli (za 2. i 5. tom „Thorgala”), a także Prix Albert-Uderzo i również dwukrotnie nagrodą publiczności na Festiwalu w Angouleme (za 21. tom „Thorgala” i za „Szninkla”), największej tego typu imprezie w Europie. Muzeum w Stalowej Woli, skąd pochodzi artysta, wydało katalog-biografię „Grzegorz Rosiński. Mistrz ilustracji i komiksu” (tekst Wojciech Birek). Rosiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i belgijskim Orderem Leopolda II. Artysta mieszka i tworzy w Szwajcarii.
Autor: Łukasz Chmielewski, listopad 2013