Dawid Ryski z wykształcenia jest architektem krajobrazu. Jego przygoda z rysowaniem i ilustracją rozpoczęła się jeszcze w przedszkolu, kiedy to pasjami rysował samochody strażackie. Z czasem jego zainteresowania się zmieniały, ale ołówka już z ręki nie wypuścił.
- W podstawówce przerysowywałem loga zespołów metalowych do zeszytu. W liceum byłem oddany deskorolce. Interesowałem się wszystkimi artystami, którzy robili grafiki na deski - wspomina artysta.
Dzisiaj wiele z nich jest autorstwa Dawida Ryskiego. Miłość do deskorolki nie opuściła projektanta do dzisiaj.
- Dobrze pamiętam pierwszą ilustracje prasową. Wykonałem ją dla miesięcznika „Bluszcz”. W tym samym czasie przestałem bać się komputera i zacząłem poznawać tajniki Photoshopa. Wcześniejsze prace tworzyłem ołówkiem i cienkopisem. Był to okres, kiedy pracowałem na etat w jednej z korporacji. Po godzinach zajmowałem się tworzeniem ilustracji dla kilku magazynów. W pewnym momencie zaczęło mi przybywać coraz więcej zleceń, a zaczęło brakować czasu na ich wykonanie. Na szczęście zbiegło się to w czasie z decyzją mojego pracodawcy o cięciach kadrowych. Ułatwiło mi to sprawę w podjęciu męskiej decyzji o zakończeniu kariery bankowca. Dzięki temu mogę się teraz w stu procentach poświęcić temu co lubię - wspomina projektant.
Ryski pracował również z książkami. Dla berlińskiego wydawnictwa Gestalten (w tym przypadku części dla dzieci Little Gestalten) zilustrował książkę Alphabetics: an aesthetically awesome alliterated alphabet anthology, napisaną przez Patricka i Traci Coneption. To nowe ujęcie tradycyjnego elementarza, gdzie każda z liter zilustrowana jest słowem się od niej zaczynającym. Autorzy wprowadzają jednak do elementarza niespodziewanie skomplikowane słowa, zamiast oklepanego A jak As proponują Atticusa, altruistycznego astronautę. Ilustracje Ryskiego dodają całości jeszcze więcej koloru i poczucia humoru.
W jego portfolio znaleźć można także grę planszową Wielka warszawska z 2015 roku. Gra ta dołączona była do specjalnego wydania Gazety Stołecznej i miała za zadanie upamiętnienie najistotniejszych wydarzeń roku. Ryski rozrysował mapę stolicy z najbardziej rozpoznawalnymi budynkami ujętymi w minimalistyczne ikonki. Ukośnie przez mapę przedziera się niebieska wstążka Wisły, na której Ryski umieszcza spłaszczone sylwetki najważniejszych mostów. Całość utrzymana jest w seledynach i błękitach z kontarstującymi z tłem pomarańczowymi punktami, wyznaczającymi graczom trasę.
W 2016 dla Browaru Zakładowego z Poniatowa opracował serię etykiet na butelki. Ryski porusza się w tym projekcie w estetyce inspirowanej PRL-em, dostosowując element graficzne do nazw zaczerpniętych z tej epoki, jak Fajrant, Bumelant, Pierwsza zmiana czy Po robocie. Etykiety wyróżnia charakterystyczne dla Ryskiego poczucie humoru oraz płaskość sylwetek.
W 2010 roku razem z żoną Anulą Ryską, która też jest rysowniczką, założyli Pinata Unique. Pod tym szyldem tworzą koszulki dla dorosłych i dzieci oraz proste płócienne torby z oryginalnymi nadrukami. Ilustracje inspirowane są rysunkami z dzieciństwa, muzyką z lat 70. I 80. oraz współczesnym szwedzkim wzornictwem.
- Kochamy rysować i projektować. Nasza obsesją są detale - mówią rysownicy - Zależy nam też na odpowiedniej jakości wykonania. Wszystko, co robimy, produkowane jest w krótkich seriach. Tak, aby mieć pewność, że nasze projekty są unikalne. Szansa, że spotkacie na ulicy kogoś w takiej samej koszulce jest naprawdę niewielka.
Dawid Ryski mieszka i pracuje w Puławach.
Wystawy:
2016
- Design Dialogue: Poland-Brazil
2015
- WantedDesign, Nowy Jork
- Do It Your Way, Mediolan
2014
- Wystawa plakatów Dawida Ryskiego, Galeria Mekam, Stambuł
- Designing Polska, Design in Poland, Londyn
- Polish Job, Mediolan
2013
- "Polish Illustration Focus |Where I Come From" / Berlin - wystawa zbiorowa
- "Flyposting # 2 - contemporary gig posters exhibition" / Leeds, UK / - wystawa zbiorowa
2012
- "Dług - DEBT" / Nowy Jork / - wystawa zbiorowa
- "Europejskie Targi Muzyczne: Co Jest Grane? Wystawa plakatów Dawid Ryskiego" / PKiN, Warszawa / - wystawa autorska
- "In To The Great Wide Open Festival" / Vlieland, Holandia / - wystawa zbiorowa
- "Ilustracja PL 2012" / Soho Factory, Warszawa / - wystawa zbiorowa
- "RED BULL CURATES: Canvas Cooler" / CSW, Warszawa / - wystawa zbiorowa
- "RED BULL Fusion - vinyl toys exhibition" / Punkt, Warszawa / - wystawa zbiorowa
2011
- "Generation Next" - / Starcom, Warszawa / - wystawa autorska
Autorka: Katarzyna Zacharska, październik 2013. Aktualizacja lipiec 2016, AM.