Organista, pedagog i kompozytor, urodzony 24 maja 1949 w Otwocku.
Naukę gry na organach rozpoczął u Stanisława Mozdzonka w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967. W tym samym roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów Feliksa Rączkowskiego (dyplomu z wyróżnieniem w 1972). Jednocześnie w latach 1969-74 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza w tejże uczelni. W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach prowadzonym przez Flora Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kilonii.
Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Adelaide Town Hall. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Nagrał też 20 płyt dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego płyta CD nagrana w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł "Podwójnej Platynowej Płyty".
Jego repertuar obejmuje muzykę baroku i romantyzmu oraz transkrypcje (częściowo dokonane z Marianem Sawą) utworów Antonio Vivaldiego (Cztery pory roku), Camille'a Saint-Saënsa (Danse macabre), Modesta Musorgskiego (Obrazki z wystawy) i Paula Dukasa (Uczeń czarnoksiężnika).
Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1992 jako profesor). W latach 1987-93 pełnił także funkcję prorektora, a w latach 1993-99 - rektora. Od 1991 uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 jest również wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. W latach 1993-2000 był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM). W latach 1997-99 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, w Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym 7 międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i Św. Lipce. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie), Niemczech, Kanadzie oraz Japonii. Od 1997 do 2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti". Jest honorowym obywatelem Jeleniej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdrój, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska. W 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej.
Ważniejsze kompozycje:
- Kwartet smyczkowy (1970)
- Idee i prawda na chór mieszany, harfę i recytatora (1971)
- Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną (1974)
- Cztery miniatury na skrzypce i fortepian (1975)
- Barwy i cienie, concertino na orkiestrę smyczkową (1978)
- Postludium na obój, róg, trąbkę i organy (1981)
- Ecce Homo na organy (1984)
- Dein Zweiglein na chór mieszany i organy (1986)
- Introdukcja i Fuga na organy (1991)
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2002, aktualizacja: październik 2009.