Kompozytorka, urodzona 5 września 1978 roku w Ostrołęce. Wśród jej kompozycji znajdziemy utwory elektroakustyczne, orkiestrowe, kameralne, a także muzykę filmową i towarzyszącą projektom multimedialnym. Chętnie podejmuje współpracę z reżyserami, fotografami, designerami, wizualistami i choreografami.
Kompozytorka, urodzona 5 września 1978 roku w Ostrołęce.
Agnieszka Stulgińska jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, a także kompozycji w klasie Krzysztofa Olczaka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiowała też w Hogeschool voor Wetenschap & Kunst Lemmensinstituut w Leuven, oraz jako stypendystka rządu belgijskiego u prof. Luca van Hove w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii. Ukończyła Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej na Akademii Muzycznej w Łodzi.
''Nie ma dla mnie barier, wszystko jest muzyką. Dźwięki otoczenia są tak samo ważne, a czasem nawet ważniejsze. Są dużo bardziej złożone i wieloznaczne, otaczają nas. Natomiast dźwięk instrumentu jest jednoznaczny z tym, co jest w środku instrumentalisty. Jest bardziej introwertyczny. Skłaniam się teraz w stronę tego, co jest wewnątrz, w stronę instrumentów akustycznych, czy jakichkolwiek przedmiotów w rękach wykonawcy. Idę w stronę teatralności'' opowiada o swojej twórczości Stulgińska w wywiadzie przeprowadzonym przez Krzysztofa Marciniaka i Grzegorza Dąbrowskiego.
Jest laureatką konkursu kompozytorskiego: Composer Alive w Chicago, USA; CCO Composers Showcase w Ithaca, NY, USA; Musiconversations w Teksasie, USA; 46tego Konkursu im. Tadeusza Bairda, Polska; konkursu na utwór multimedialny dla festiwalu music@venture, Belgia. Uczestniczka 4-letniego programu promocji młodych kompozytorów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Jej utwory były wykonywane na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in.: Bałtyckim Festiwalu Nauki (2004, 2005, 2008), I Latającej Akademia Muzyki Współczesnej (2006), Festiwalu „Nowe brzmienia gdańskie” (2006), XIV Festiwalu Audio Art (2006), music@venture (2007), Musica Moderna w Łodzi (2007), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2008), Gdańskim Festiwalu Muzycznym (2008), intersonanzen w Poczdamie (2013), Musica Electronica Nova we Wrocławiu (2013), Musica Polonica Nova we Wrocławiu (2014), 22. International Carillon Festiwal w Bok Tower Garden, Floryda (2014), IV International Actual Music Festival ''Another Space'' w Moskwie (2014). Utwory Stulgińskiej można było usłyszeć również na koncertach kompozytorskich w Akademii Muzycznej i Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, Studiu Polskiego Radia Gdańsk, Centrum Sztuki Współczesnej Stuk w Leuven, Konserwatorium, deSingel oraz Vlinderpaleis w Antwerpii.
Jej utwory znalazły się na wielu koncertach w repertuarze: Kwartludium, Lutosławski Piano Duo, Neoquartet, Prometheus ensamble, I Solisti del Vento, Elise Artoisenet & Marie Noelle Betce Piano Duo, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Warsaw Contemporary Ensemble, Lux:NM, Kwadrofonik, Cayuga Chamber Orchestra, Orkiestry Kameralnej Progress, Palomar Ensemble .
''Bardzo ważny jest dla mnie kontakt z muzykami – przy pracy nad utworem wspólnie odkrywamy możliwości danego instrumentu. Odbywa się to na wczesnym etapie pracy. Potem zbieram materiał, który pasuje do mojego komentarza muzycznego, uczę się zapisu na te instrumenty, co często nie jest takie oczywiste. Nazwisk muzyków, z którymi pracowałam mogłabym wymienić bardzo dużo i jestem im bardzo wdzięczna za poświęcony czas'' opowiadała w wywiadzie dla magazynu Glissando Agnieszka Stulgińska.
Ważniejsze kompozycje
- 1999: "Studium dźwięku" na fortepian, "Strach przed snem" na fortepian
- 2000: "Tworzywo" na skrzypce i flet, "Ras" na perkusję
- 2001: "Dwoje na fortepian", "KZS" na skrzypce, klarnet i fortepian, "Bajka o chrabąszczu" na klarnet, wiolonczelę i fortepian
- 2003: "Piene" na klarnet i live electronic
- 2004: "Spojrzenie światła" na skrzypce, klarnet, wibrafon i fortepian; muzyka do filmu "Ave, decydujący moment" w reż. Waldemara Żuchowskiego
- 2005: "Legenda ze starej baśni" na trąbkę, puzon, tubę, marimbę, perkusję, fortepian i taśmę; "Zaczarowane pudełeczko" na skrzypce, klarnet, wibrafon, fortepian i taśmę
- 2006: "Impresje" na kwartet smyczkowy
- 2007: "Let’s Meet" na dwa fortepiany
- 2009: "In Credo" na perkusję i orkiestrę smyczkową
- 2010: "Ori" na klarnet, wiolonczelę, akordeon i gitarę elektryczną
- 2011: "Stara rzeka" na orkiestrę kameralną
- 2012: "FGT (Flying garbage truck)" na saksofon, skrzypce, wiolonczelę, akordeon, fortepian i taśmę
Dyskografia
- 2013: Agnieszka Stulgińska, Chamber Works (Dux)
- 2011: NeoQuartet (Dux)
- 2010: Òpòwiédz mie bôjkã/Opowiedz mi bajkę (Nadbałtyckie Centrum Kultury)
- 2008: Young Composers in Tribute to Fryderyk Chopin (Dux)
- 2008: Vivat Academia. 60 lat Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku)
Źródła: polmic, stulginska.com