Zajmuje się socjologią i antropologią dizajnu, kultury materialnej, kulturą wizualną i badaniami kultury popularnej oraz nowych mediów. Jest kuratorką wystaw i projektantką usług i procesów.
Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w jakościowych badaniach społecznych i marketingowych (fokusy, wywiady indywidualne, obserwacje, analizy semiotyczne, badania etnograficzne) oraz w szkoleniach i warsztatach kreatywnych (dla różnych grup odbiorców: projektantów, przedstawicieli NGO, instytucji kultury).
Ma na koncie współpracę z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę jako koordynatorka projektu "ZOOM na domy kultury. Strategie rozwoju". Współpracowała ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, które w ramach Polskiej Prezydencji przygotowało wystawę "Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011" w Tokio i Berlinie.
Jest pomysłodawczynią projektu "Zasoby", który zaistniał najpierw w formie reportażu na łamach magazynu FUTU, a później zaowocował cyklem wystaw. "Zasoby" pokazują zaplecze powstawania przedmiotów – proces ich produkcji, obróbki materiałów, nakład ludzkiej pracy. Prezentowana w 2019 roku po raz pierwszy na targach Arena Design wystawa opowiadała o procesie produkcji krzeseł, przedmiotów ceramicznych i kryształowych czy sztućców. "Zasoby 2" z 2020 roku – to opowieść o recyklingu plastiku, o tym, jak odzyskany odpad można przetwarzać i używać ponownie. W jednym z wywiadów tłumaczyła:
Głęboko wierzę w to, że pokazywanie procesu i materiału ma wpływ na to, czy ceny produktów są akceptowane. Zdjęcie hałdy skorup z fabryki porcelany uzmysławia, jaką częścią produkcji jest odpad. Z tego samego powodu cieszą mnie projekty, które na odpadzie bazują.
Agata Nowotny bada wpływ dizajnu na życie społeczne i kulturowe trendy kształtujące rozwój projektowania. Współpracuje z projektantami i producentami, starając się ich edukować i inspirować do współpracy. Prowadzi zarówno warsztaty o projektowaniu, jak i uczestniczy w konferencjach tematycznych. O jednym z aspektów swojej pracy mówi:
Pracuję z projektantami, pomagam im lepiej zrozumieć świat, w którym działają. Żeby nie zamknęli się w swojej bańce ładnych rzeczy.
Nowotny zajmuje się także edukacją. Była odpowiedzialna za program socjologii w School of Form, była wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stara się łączyć sposoby działania z różnych dyscyplin, z socjologii, antropologii, designu, działań społecznych. O swojej pracy opowiada:
Wierzę w połączenie sił animacji społecznej i socjologii. Dzięki temu spotkaniu socjolog może uatrakcyjnić swoje metody badawcze, zamiast z ankietą chodzi na przykład z balonami i klockami! Z kolei animatorom obecność socjologa pozwala "unaukowić" swoje metody i usystematyzować wiedzę, którą mają z dotychczasowych działań.
Aktualizacja wrzesień 2016, AM; aktualizacja sierpień 2020, AC.