Od 1967 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 - Royal Photographic Society w Londynie. Należy też do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii.
Zasłynął przede wszystkim fotografiami Karola Wojtyły, które wykonywał od 1963 roku; po wyborze na papieża fotografował go jako Jana Pawła II w trakcie licznych pielgrzymek. Jest autorem ponad stu albumów fotograficznych, plakatów i kalendarzy. Od 1996 roku nieprzerwanie współpracuje z krakowskim wydawnictwem "Biały Kruk", w którym publikuje swoje prace. Wielokrotnie nagradzany: jest laureatem między innymi Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia "Totus 2003", przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Za album "Skarby klasztorów" otrzymał w styczniu 2003 roku nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku.
Fotografie publikowane w tych albumach mają wymowę patriotyczną i są przede wszystkim obliczone na emocjonalny odbiór przez publiczność. Adam Bujak nie unika w swych zdjęciach patosu, wydarzenia związane z życiem religijnym ukazuje w sposób podkreślający ich wagę. By ułatwić identyfikację odbiorcy z treścią przedstawienia, często uniwersalizuje swe przesłanie, ukazując typowe reakcje, pozy czy zachowania. W fotografii krajobrazów i zabytków bliski pozostaje zdefiniowanej jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku koncepcji fotografii ojczystej Jana Bułhaka. Zarówno dobór motywu, jego oświetlenia i kadrowania, decydują o malowniczym charakterze tych przedstawień. Ich głównym celem jest propagowanie patriotycznych wartości poprzez ukazanie estetycznych walorów dziedzictwa kulturowego oraz przyrody kraju.
Fotografie Adama Bujaka wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, George Eastman House w Rochester w stanie Nowy Jork, a także wielu innych muzach i galeriach. Stała wystawa jego twórczości znajduje się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Bujak współpracował również z mediami, zwłaszcza z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz Telewizją Kraków.
Od 1965 roku jest członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej w Krakowie. Od roku 2009 należy do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). W 2005 roku był w Honorowym Komitecie Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
Adam Bujak jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii, w tym między innymi: "Nekropolie królów i książąt polskich", "Świątynie. Rzecz o drewnianych budowlach sakralnych różnych wyznań w Polsce", "Katedra płocka", "Katedra włocławska", "Ogrody papieskie", "Misteria", "Polskie krajobrazy", "Ruś - tysiąc lat chrześcijaństwa", "Zamki i zamczyska", "Ziemia Jezusa", "Łaska pielgrzymowania", "Watykański Pałac Apostolski", "Serce Litwy Wilno", "Bazylika Mariacka", "Europa krzyżem bogata: od Golgoty do Strasburga", "Prawy i sprawiedliwy. Życie i męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki", "Auschwitz-Birkenau".
Autor: Magdalena Wróblewska, kwiecień 2011