Tytuły wydawane od ponad dwudziestu lat przez "Zeszyty Literackie" to przede wszystkim krajowa i emigracyjna eseistyka XX wieku oraz epistolografia.
Emigracyjny kwartalnik "Zeszyty Literackie" powstał w 1982 roku w Paryżu - pierwszy numer pisma ukazał się w styczniu 1983 roku, do dziś ukazało się ponad sto numerów - i tam był wydawany do 1990 roku; od 1992 siedziba redakcji znajduje się w Warszawie. Redaktorem naczelnym, założycielem pisma i twórcą Biblioteki "Zeszytów Literackich" jest Barbara Toruńczyk, a jej zastępcą (od września 2008 roku) – Marek Zagańczyk. Od 2005 roku wydawcą książek i kwartalnika "Zeszyty Literackie" jest Fundacja Zeszytów Literackich.
W latach osiemdziesiątych nakładem pisma ukazały się między innymi głośne książki eseistyczne: Adama Zagajewskiego Solidarność i samotność (Paryż, 1986) i Adama Michnika Polskie pytania (Paryż, 1987), a także poezje Josifa Brodskiego, Jamesa Merilla i Tomasa Venclovy.
Biblioteka "Zeszytów Literackich" od dziesięciu lat kontynuuje misję kwartalnika, czyli podejmowanie problematyki Europy Środkowej i Wschodniej (eseistyka, poezja i szkice filozoficzne) oraz przypominanie literatury emigracyjnej XX wieku i jej niekiedy dopiero odkrywanej spuścizny (przykładem inedita Witolda Gombrowicza). Od 1999 roku oficyna wydała kilkadziesiąt tomów prozy, epistolografii i poezji.
Biblioteka "Zeszytów Literackich" przypomniała eseje Zbigniewa Herberta - tomy Barbarzyńca w ogrodzie i Martwa natura z wędzidłem oraz Labirynt nad morzem (2000, pierwodruk) - i wydała jego korespondencję z Czesławem Miłoszem (2006), Henrykiem Elzenbergiem (2002) i Stanisławem Barańczakiem (2005), a także listy Konstantego Jeleńskiego i Jerzego Stempowskiego do różnych adresatów (2003 i 2000) oraz poezję Czesława Miłosza publikowaną na łamach "Zeszytów Literackich" (Jasności promieniste i inne wiersze, 2005).
Wśród "zeszytowych" autorów znajdują się Wojciech Karpiński, Ewa Bieńkowska, Marek Zagańczyk, Adam Zagajewski i Adam Michnik. Ważnym tytułem Biblioteki "Zeszytów Literackich" był tom zawierający zapis rozmów Barbary Toruńczyk z Jerzym Giedroyciem i Zofią Hertz na temat życia emigracyjnego, paryskiej "Kultury" i Instytutu Literackiego (Rozmowy w Maisons-Laffitte, 2006).
Na stronie pisma i wydawnictwa znajdują się między innymi obszerne materiały na temat autorów "Zeszytów Literackich", audycje (podcasty), a w nich rozmowy z twórcami, a także ciekawa kolekcja obrazów (malarstwo Józefa Czapskiego i fotografie Bohdana Paczowskiego) oraz pełna bibliografia zawartości kwartalnika.
Autor: Filip Modrzejewski, lipiec 2008
Zeszyty Literackie
ul. Foksal 16, pok. 422
00-372 Warszawa
Województwo mazowieckie
Tel/Fax: (+48 22) 826 38 22
WWW: www.zeszytyliterackie.pl
Email: biuro@zeszytyliterackie.pl