Istnieje od 1984 roku. Jest spadkobiercą Music Hallu, rewiowej sceny projektowanej przy katowickim ośrodku telewizji w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Pod nazwą Teatr Rozrywki działa od 1985 roku. Mieści się w budynku przy ulicy Marii Konopnickiej 1; w gmachu, w którym przed wojną funkcjonował elegancki hotel Graf Reden.
Od początku istnienia szefem teatru jest Dariusz Miłkowski. Teatr Rozrywki gra na dwóch scenach - Dużej i Małej, utrzymuje zespół aktorski, muzyczny oraz baletowy. Ma w repertuarze musicale, przedstawienia taneczne i muzyczne, a wreszcie też i dramatyczne. Teatr inaugurował działalności, choć nieoficjalnie, w październiku 1984 roku przedstawieniem dla dzieci "Tralala Tralalińscy" według wierszy Juliana Tuwima i w reżyserii Tadeusza Ryłki. Dwa miesiące później zagrano "Nikiformy" Edwarda Redlińskiego w inscenizacji Miłkowskiego.
Śląską scenę Miłkowski współtworzył z reżyserem Marcelem Kochańczykiem (1947-2002). Nadali jej styl wiele zawdzięczający produkcjom West Endu i Broadwayu. Z czasem wykrystalizował się zespół zdolny podołać wymogom urozmaiconej teatralnej rozrywki stojącej na dobrym wykonawczym poziomie. Już pod koniec lat siedemdziesiątych w Chorzowie powołano Studium Taneczno-Wokalne. W 2007 roku Teatr Rozrywki objął patronatem Autorską Szkołę Musicalową Macieja Pawłowskiego, a rok później po raz pierwszy zorganizował konkurs dla młodych, niezależnych twórców teatru i sztuk performatywnych - Entrée. Obserwatorium Artystyczne.
Znakiem firmowym Teatru Rozrywki były zawsze widowiska musicalowe, wystawiane przede wszystkim przez Kochańczyka. Reżyser przygotował polskie premiery takich tytułów jak "Evita" Andrew Lloyda Webbera z librettem Tima Rice'a (1994), oraz, we współpracy z Henrykiem Konwińskim, "The Rocky Horror Show" Richarda O'Briena (1999). Zrealizował też inne klasyki gatunku: "Cabaret" Johna Kandera z librettem Joe'go Masteroffa (1992) - jedno z najsławniejszych widowisk w historii sceny, "Skrzypka na dachu" Jerry'ego Bocka z librettem Josepha Steina (1993) i "Jesus Christ Superstar" spółki Webber i Rice (2000). Musicalowy charakter teatru umocniły propozycje z ostatnich lat: rodzimy "Dyzma musical" według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z muzyką Włodzimierza Korcza (2002), "West Side Story" Leonarda Bernsteina z librettem Arthura Laurentsa (2006) - oba przedstawienia w reżyserii Laco Adamika, a także inscenizacje Michała Znanieckiego - "Jekyll&Hyde" Franka Wildhorna z tekstem Leslie Bricusse'a (2007) i "Producenci" Mela Brooksa (2009), a wreszcie "Olivier!" Lionela Barta - musical na motywach powieści Charlesa Dickensa w reżyserii Magdaleny Piekorz (2009). Niektóre produkcje muzyczne przenoszone były w plener. W Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie przed wielotysięczną publicznością grano rock-operę "Jesus Christ Superstar" (2009 ) i "Skrzypka na dachu" (2010).
Jednocześnie w Teatrze Rozrywki można było oglądać przedstawienia dramatyczne, łącznie z adaptacją "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Bogdana Cioska (2001) i widowiskiem zatytułowanym "Bal u Wolanda. Diaboliada z songami" według "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w inscenizacji Łukasza Czuja (2004). Pokazano "Operę za trzy grosze" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w interpretacji Kochańczyka (1990), Józef Skwark wystawił "Kaczo" Bogusława Schaeffera (1993), Andrzej Bubień pokazał "Ubu króla, czyli Polaków" Alfreda Jarry'ego (1996), a Jacek Zembrzuski "Sen nocy letniej" Williama Szekspira (1998). Wydarzeniem była premiera Józefa Szajny (1922-2008), który w 1993 roku przygotował tutaj swoje autorskie "Ślady". Na chorzowskiej scenie pojawiały się także teatralne biografie, między innymi "Ja, Josephine" Bogdana Cioska o Jospehine Baker (2004), czy "Lady Day - Billie Holiday" Laniego Robertsona w inscenizacji Natalii Babińskiej (2009).
Uzupełnieniem dramatycznego repertuaru jest, organizowany od 1998 roku, Wakacyjny Przegląd Przedstawień, na który do Teatru Rozrywki przyjeżdżają twórcy i zespoły z kraju; na przykład w 2008 roku głównymi bohaterami przeglądu byli Jerzy Stuhr i Jerzy Trela, a w roku 2010 reżysersko-dramaturgiczny duet: Monika Strzępka i Paweł Demirski.
Autor: Monika Mokrzycka-Pokora, czerwiec 2011.
Teatr Rozrywki w Chorzowie
Dyrektor - Dariusz Miłkowski
ul. Marii Konopnickiej 1
41-500 Chorzów
tel.: +48 32 346 19 30
fax: +48 32 346 19 39
www.teatr-rozrywki.pl