Otwarte: z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych; codziennie 10-18 (V-IX); 8-16 (X-IV).
Siedzibą muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Powstało w 1961 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej; w latach 60. i 70. przejęło dawną oficynę dworską wzniesioną w stylu neogotyckim w 1. poł XIX w., "Dom ogrodnika" z 2. poł. XIX w. i "Dom z podcieniami" - budynki te wraz z zameczkiem, położone na terenie 22ha parku ukształtowanego w stylu krajobrazowym na przełomie XVIII i XIX w., tworzą zespół romantyczny Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza, poety, najwybitniejszego przedstawiciela romantycznej tragedii polskiej, autora m.in. "Nie-boskiej komedii" (1835), demaskującej romantyczne mity miłości, sławy i idyllicznego szczęścia.
W muzeum znajdują się także pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).
Najciekawsze eksponaty to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z 1772 r., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych. W księgozbiorze muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, a także korespondencja, zbiory grafik i map.
Na terenie parku zwiedzać można kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W kościele znajduje się także nagrobek Marii Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety. W parku znajduje się również odsłonięty w 1989 pomnik Krasińskiego, wyobrażający poetę siedzącego w fotelu.
Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i popularyzatorską, organizuje sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy literackie i muzyczne, wydaje ulotki i przewodniki.
Ekspozycje stałe: Zameczek neogotycki - stylowe wnętrza z okresu romantyzmu, pamiątki po rodzinie Krasińskich i pamiątki z kampanii napoleońskiej; budynek dawnej oficyny dworskiej – "Galeria portretów rodziny Krasińskich".
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ul. Krasińskiego 9
06-406 Opinogóra
Tel: (+48 23) 671 70 25
WWW: www.muzeumromantyzmu.pl
Email: mr@muzeumromantyzmu.pl