Władze Instytutu:
- Dyrektor: dr hab. Renata Suchowiejko
Z-ca Dyrektora ds. studenckich: dr Piotr Wilk
Zakłady:
- Zakład Historii Muzyki Dawnej: kierownik - prof. UJ dr hab. Zofia Fabiańska
- Zakład Metodologii i Historii Muzyki XIX-XXI w.: kierownik - prof. dr hab. Jadwiga Paja-Stach
- Zakład Teorii i Antropologii Muzyki: kierownik - prof. dr hab. Alicja Jarzębska
- Zakład Estetyki i Recepcji Muzyki: kierownik - prof. dr hab. Małgorzata Woźna-Stankiewicz
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszą placówką muzykologiczną w Polsce. Założony w 1911 roku przez prof. Zdzisława Jachimeckiego - początkowo jako Seminarium Historii i Teorii Muzyki UJ - stał się ważnym ośrodkiem uniwersyteckim kształcącym studentów w zakresie muzykologii oraz prowadzącym szeroko zakrojoną działalność badawczą.
W pierwszych latach jedynym jej wykładowcą był Zdzisław Jachimecki. W 1922 do grona wykładowców dołączył Józef Władysław Reiss, a następnie kolejno: w 1930 roku - Włodzimierz Poźniak, w 1934 roku - Stanisław Golachowski, w 1935 roku - Bronisława Wójcik-Keuprulian. Studia trwały cztery lata. W 1938 roku Seminarium zostało przemianowane na Instytut Muzykologiczny.
W powojennych dziejach krakowskiej muzykologii można wyróżnić trzy okresy. Pierwszy, to lata 1945-1953, drugi - 1954-1970, trzeci zaś zaczął się po 1970 roku. Pierwszy okres zamknięty został śmiercią prof. Zdzisława Jachimeckiego (1953). Charakteryzował się kontynuacją założeń programowych wypracowanych jeszcze w latach międzywojennych. Krakowskie studium muzykologiczne wówczas ponownie nosiło nazwę Seminarium Historii i Teorii Muzyki, dopiero w roku akademickim 1952/53 zostało przemianowane na Katedrę Historii i Teorii Muzyki. W drugim okresie został nakreślony plan badań naukowych, powoli zaczęła wzrastać młoda kadra naukowa, w pełni funkcjonował już pięcioletni tok nauczania. W tym okresie kierownikiem katedry była Stefania Łobaczewska. Swą aktywnością naukową i dydaktyczną wywarła duży wpływ nie tylko na studentów, lecz także na pracowników katedry. Po jej śmierci w 1963 roku funkcję kierownika Katedry przejął Włodzimierz Poźniak. W latach 1962-1967 w ramach Katedry funkcjonowały dwa zakłady: Zakład Historii i Teorii Muzyki oraz Zakład Folkloru Muzycznego. Pracą obu zakładów kierował Włodzimierz Poźniak. Trzeci etap rozwoju krakowskiej muzykologii zaczął się w roku 1971, kiedy kierownictwo Katedry objął Zygmunt M. Szweykowski i kiedy została zatrudniona Elżbieta Dziębowska. Wówczas nakreślono nowy plan badań naukowych, wzmocniona została kadra dydaktyczna, wzrosło również zaplecze naukowe Katedry. W 1974 roku został otwarty Ośrodek Dokumentacji Życia i Twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowany przy Katedrze przez Elżbietę Dziębowską.
Integracji poczynań naukowych Katedry sprzyjają szeroko zakrojone przedsięwzięcia wydawnicze. Zygmunt M. Szweykowski, jako redaktor kilku podstawowych edycji źródłowych, wciągnął do pracy w tym zakresie swych uczniów - młodszych pracowników naukowych i magistrantów. Wszyscy pracownicy Katedry współdziałają w opracowaniu części biograficznej Encyklopedii Muzycznej PWM pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej. W 1993 roku przy Katedrze powstało wydawnictwo "Musica Iagiellonica", posiadające w dorobku szereg ważnych publikacji książkowych i nutowych.
W 1999 roku Katedra Historii i Teorii Muzyki została przekształcona w Instytut Muzykologii, a jej kierownikiem została Zofia Dobrzańska-Fabiańska. Powołano również dwa nowe zakłady: Zakład Muzyki Dawnej, kierowany przez prof. dr hab. Zygmunta M. Szweykowskiego i Zakład Muzyki Nowej, kierowany przez prof. dr hab. Jadwigę Paję-Stach. Dwa lata później przy Instytucie powstał Ośrodek Dokumentacji Życia i Twórczości Witolda Lutosławskiego. W latach 2002-2007 funkcję dyrektora Instytutu pełniła prof. dr hab. Alicja Jarzębska. W roku akademickim strukturę muzykologii przeorganizowano i ustanowiono cztery Zakłady: Zakład Historii Muzyki Dawnej, Zakład Metodologii i Historii Muzyki XIX-XXI wieku, Zakład Teorii i Antropologii Muzyki oraz Zakład Estetyki i Recepcji Muzyki. Od 2008 roku dyrektorem Instytutu jest dr hab. Renata Suchowiejko.
Instytut Muzykologii UJ uczestniczy w europejskim programie wymiany studentów „Erasmus", stwarzając możliwość wyjazdu do następujących uczelni zagranicznych: Cardiff University, Keele University, Université Paris-Sorbonne (Paris IV), École Pratique de Hautes Etudes (EPHE), Università Degli Studi di Pavia, Universidad de Granada, Universität Leipzig, Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg, Univerzita Komenského w Bratysławie, Univerzita Palackého w Ołomuńcu.
Od roku 2004, corocznie przyznaje również nagrodę „The Ray E. and Ruth A. Robinson Musicology Award" za najlepszą pracę magisterską lub doktorską, ufundowaną przez amerykańskiego muzykologa – prof. Raya Robinsona i jego żonę.
Studia na kierunku muzykologicznym realizowane są stacjonarnie jako I stopnia (licencjackie – 3 lata) i II stopnia (magisterskie – 2 lata).
Studia licencjackie
Od roku akademickiego 2010/2011 w Instytucie Muzykologii UJ realizowany jest nowy program studiów licencjackich. Utworzone zostały nowe kursy, które pozwolą studentowi zdobyć praktyczną wiedzę w następujących dziedzinach: dziennikarstwo muzyczne, edytorstwo muzyczne i technologia informacyjna (IT) w muzykologii. Studenci odbywają terenowe praktyki etnomuzykologiczne, edytorskie, dziennikarskie i bibliotekoznawcze.
Studia magisterskie
Studia trwają cztery semestry i kończą się przedstawieniem i obroną pracy magisterskiej wraz z egzaminem końcowym z zakresu całości studiów. Są to studia, które docelowo powinny dawać pełnię wiedzy o historii i teorii muzyki w kontekście nauk humanistycznych oraz kształcić umiejętności analizy działa muzycznego.
Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002, aktualizacja: grudzień 2010
Instytut Muzykologii
Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Westerplatte 10
31-033 Kraków
Tel: (+48 12) 663 16 70
Fax: (+48 12) 663 16 71
WWW: www.muzykologia.uj.edu.pl