Jedno z najstarszych katolickich czasopism społeczno-kulturalnych, od początku wyraźnie opiniotwórcze i wywierające ogromny wpływ na formowanie się inteligencji katolickiej i oblicza polskiego katolicyzmu.
Powstało w 1945 r.; jednym z założycieli był Jerzy Turowicz, wybitny publicysta i aż do 1999 r. redaktor naczelny pisma, duży wpływ na profil i linię programową miał również ks. Jan Piwowarczyk, wykładowca UJ, naukowiec i publicysta. Pierwszy zespół redaktorski stworzyli ludzie związani m.in. z przedwojennym Stowarzyszeniem Katolickiej Młodzieży Akademickiej, kwartalnikiem "Verbum" oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Do grona stałych współpracowników pisma należeli i należą m.in. Józefa Hennelowa, Paweł Jasienica, Leopold Tyrmand, Stefan Kisielewski, Andrzej Kijowski, Maria Morstin-Górska, Jerzy Zawieyski, a także przedstawiciele środowiska naukowego: Stanisław Barańczak, Jan Błoński, Wacław Borowy, Stefan Kieniewicz, Juliusz Kleiner, Stefania Skwarczyńska, ks. Mieczysław Maliński, ks. Józef Tischner. Na łamach "Tygodnika" debiutował Stanisław Lem, publikował tu także pod pseudonimem Czesław Miłosz. Długoletnim współpracownikiem pisma był również - jako ksiądz, biskup, arcybiskup i kardynał - Karol Wojtyła. Od 1978 "Tygodnik Powszechny" jest kroniką działalności papieskiej, publikuje homilie i encykliki, relacjonuje kolejne papieskie pielgrzymki.
Przy całej ortodoksyjności i trwałości deklarowanych od początku poglądów, "Tygodnik" propaguje otwartą, aktywną postawę wobec zmieniającej się rzeczywistości społecznej, politycznej, obyczajowej, cywilizacyjnej. Deklarując apolityczność i ponadpartyjność, stanowi forum dla różnorodnych przekonań i światopoglądów, inicjuje dyskusje i polemiki na tematy religijne, etyczne i filozoficzne, ale także społeczne, gospodarcze, polityczne i kulturalne, ogłasza konkursy i ankiety. Problematyka religijności i wiary zajmuje oczywiście miejsce bardzo istotne - "Tygodnik" podejmuje zagadnienia teologiczne i biblijne, prezentuje twórczość wybitnych myślicieli i teologów, pisze także o sztuce sakralnej i literaturze religijnej. Ważną część stanowią także teksty poświęcone historii - zarówno historii Kościoła, jak i historii powszechnej i najnowszej, a także dział kulturalny, gdzie zamieszczane są omówienia, recenzje, a także utwory literackie i tłumaczenia.
O różnorodności problemów podejmowanych przez "Tygodnik" świadczą choćby stałe rubryki: "Obraz tygodnia" (zagadnienia społeczno-polityczne), "Kronika religijna", "Komentarze", "Medytacja Biblijna", "Liturgiczne czytania tygodnia", "Kraj i świat" (publicystyka i reportaże), "Wiara" (życie Kościoła), "Kultura" (recenzje i eseje), "Felietony" (m.in. Józefy Hennelowej, Michała Komara, Stanisława Lema, Marcina Króla, Andrzeja Dobosza, Jacka Podsiadło).
W nieregularnych odstępach ukazują się specjalne numery tematyczne, pojawiają się również dodatki: "Kontrapunkt", poświęcony interdyscyplinarnej dyskusji nad wybranym tematem, oraz "Apokryf".
Od 1999 r., zgodnie z życzeniem Jerzego Turowicza, redaktorem naczelnym pisma był ks. Adam Boniecki. Obecnie - od marca 2011 r. - jest nim Piotr Mucharski.
Wydawca: Tygodnik Powszechny Sp. z o.o.