"Jak się sami nie zabawimy, to nikt nas nie zabawi", powtarzał często Piotr Skrzynecki - człowiek legenda, twórca specyficznej kultury, założyciel kabaretu Piwnica Pod Baranami, miejsca, które wpływało na rozwój i kierunek życia kulturalnego w Krakowie przez wiele lat. Specyficzne poczucie humoru, poezja, muzyka Zygmunta Koniecznego, niechlujna scenografia, świeczki, dużo alkoholu. Dobre skecze, interesujące piosenki, wielu artystów. Na początku działalność Piwnicy była rodzajem kontestacji systemu, Piwnica walczyła z cenzurą, problemami lokalowymi, była oazą wolności słowa, zabawy w smutnym komunistycznym Krakowie. Z biegiem lat stała się instytucją, ale dalej stanowiącą nieodłączny element krakowskiej atmosfery. Gdyby nie Piwnica i wszyscy związani z nią ludzie, inaczej wyglądałaby polska scena kabaretowa, piosenka aktorska. Nie sposób przecenić roli Piotra Skrzyneckiego w rozwoju polskiej kultury. Z tych i wielu innych powodów film Antoniego Krauzego zasługuje na uwagę.
Obraz dokumentuje czterdziestoletnią historię założonego w 1956 roku kabaretu. Pokazane są archiwalne zdjęcia, przeplatane wspomnieniami twórców: Janiny Olczak-Ronikier, Krystyny Zachwatowicz, Kazimierza Wiśniaka, Rajmunda Jarosza, Zygmunta Koniecznego, Leszka Długosza, Grzegorza Turnaua, Anny Szałapak i wielu wielu innych.
"Artyści różnych pokoleń opowiadają o minionej chwale Piwnicy. Minionej, gdyż śmierć Piotra Skrzyneckiego 27 kwietnia 1997 roku na zawsze zakończyła dzieje jednego z najoryginalniejszych przedsięwzięć w polskiej kulturze czasów powojennych" - piszą o filmie media.
Piotr Skrzynecki opowiada w filmie pewien sen. Przyśniło mu się, że znalazł się na Olimpie wśród greckich bogów. Ci zapytali go, co by chciał. Pieniędzy? - Nie. - Sławy? - Też nie. - Nieśmiertelności? - Przyjaciele umierają, więc po cóż mi ona. - Więc czego? - Żeby było wesoło. I żebym miał poczucie humoru. To marzenie się spełniło.
Materiału filmowego było tak wiele, że powstały w zasadzie dwa filmy - jeden, 60-minutowy, który miał swoją premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, drugi, wydany na DVD pokazuje ponad trzy godziny materiału.
- Piwnica, Polska 2001-2002. Reżyseria: Antoni Krauze, scenariusz: Antoni Krauze, zdjęcia: Dariusz Szymura, montaż: Grażyna Gradoń, producent: Janusz Chodnikiewicz. Produkcja: Wytwórnia Filmowa Czołówka, Agencja Produkcji Filmowej Telewizja Polska. Czas trwania: 60 minut lub pełna wersja na DVD - 180 min.