Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej to pierwsza na polskim rynku książka o kolekcjonowaniu sztuki najnowszej. Napisany z pasją i zaangażowaniem, całkowicie subiektywny 'Przewodnik' stworzony został przez kolekcjonerów i miłośników polskiej sztuki najnowszej Piotra Bazylko (ur. 1968) i Krzysztofa Masiewicza (ur. 1969), autorów bloga poświęconego rynkowi sztuki współczesnej www.artbazaar.blogspot.com.
"Kochamy sztukę najnowszą bo tylko taką tak naprawdę dobrze znamy. Oglądaliśmy te same filmy, słuchaliśmy tej samej muzyki i wyrastaliśmy w tym samym kraju, co artyści tworzący sztukę dziś. Pisząc tę książkę chcieliśmy zarazić czytelnika naszą pasją, namiętnościami odkrywania i obcowania ze sztuką. Mamy nadzieję, że taki wirus zaplątał się pomiędzy jej kartki." - piszą autorzy.
Przewodnik jest bogato ilustrowany, prezentuje sylwetki 66 artystów oraz opinie krytyków, kuratorów, kolekcjonerów, galerzystów, a także artystów. Książkę uzupełniają aneksy zawierające informacje dotyczące instytucji prezentujących sztukę najnowszą w Polsce, czasopism poświęconych sztuce, a także praktyczne porady dla zainteresowanych nabywaniem dzieł sztuki na aukcjach i targach.
"Zmysł kolekcjonera jest mi zupełnie obcy, ale Przewodnik przeczytałem jednym tchem, w całości (i za cenę spóźnienia się do kina). Bo napisany jest jakby na jednym oddechu, z pasją chłonięcia sztuki i nerwem myśliwych, którzy lubią polować dla samej niemal przygody." (Grzegorz Borkowski, magazyn internetowy "Obieg")
"To publikacja, która ma przede wszystkim 'zachęcić do zrobienia pierwszego kroku'. Można w niej znaleźć porady dotyczące zbierania sztuki najnowszej, krótki przewodnik po najważniejszych zjawiskach, galeriach, pismach i domach aukcyjnych, a także przegląd najciekawszych postaci najmłodszego pokolenia artystycznego." (Piotr Kosiewski, "Tygodnik Powszechny")
Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej
Autorzy: Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz
Wydawcy: Korporacja Ha!art, Fundacja Bęc Zmiana, Kraków-Warszawa 2008
Liczba stronic: 288
ISBN 978-83-61407-88-1, 978-83-925107-3-4