Film dokumentalny w reżyserii Macieja Drygasa z 2002 roku.
Radio Wolna Europa od 1953 roku do 1994 stanowiło symbol nadziei dla pokoleń Polaków. To instytucja-legenda - w czasach komunizmu słuchali jej rodzice, nierozumiejące wiele z sytuacji politycznej dzieci; dla wszystkich jednak była to pewna forma protestu, prywatna wojna z systemem totalitarnym.
Ludzie zasiadali przy odbiornikach, żeby usłyszeć wiarygodne informacje, posłuchać prawdy. Fale radiowe Wolnej Europy od samego początku istnienia stacji były zagłuszane przez władze Polski. Wraz z powstaniem Radia Wolna Europa powstały specjalne komórki do zagłuszania sygnału. O tym jak zagłuszono radio opowiadają ci, którzy to robili.
"Przy każdym nadajniku stał telefon na korbkę połączony z punktem kontrolnym w Urzędzie Bezpieczeństwa. Ich operatorzy dyżurowali przy wysokiej klasy radioodbiornikach. Każdy miał swoje pasmo i w tym paśmie musiał szukać korespondenta, który nadaje po polsku. Gdy operator UB namierzył audycję Wolnej Europy, telefonował do naszego operatora: 'Proszę włączyć nadajnik, na przykład nr 2, na taką a taką częstotliwość'." (Jan Panek)
"Były trzy podstawowe modulacje zagłuszające. Jedna to ponakładane na siebie gwary nagrane w dużych skupiskach, na przykład na targowisku.(...) Druga, to po prostu bardzo niski dźwięk generatora, takie buczenie: buuuu - wuuuu... I wreszcie straszliwie jazgotliwa piła: iiiii - iiiiiii - iiiiiii... To był potwornie drażniący dźwięk." (Kazimierz Siczek)
"W czasie realizacji filmu o Radiu Wolna Europa 'Głos nadziei' jeden z zagłuszaczy w pewnym momencie powiedział, że chyba źle zrobił i chciałby przeprosić za to Jana Nowaka Jeziorańskiego. Napisał więc list z przeprosinami, który ja doręczyłem osobiście. Dla Jeziorańskiego był to ważny moment. Podobnie dla mnie" - mówi Maciej Drygas.
19 czerwca 1994 roku Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa nadała ostatnią audycję.
- Głos nadziei, Polska-Francja 2002. Scenariusz i reżyseria: Maciej Drygas, zdjęcia: Andrzej Musiał, muzyka: Paweł Szymański, montaż: Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, producent: Maciej Drygas, Jacques Debs, produkcja: Telewizja Polska (Program 1), TV Planete, Agencja Produkcji Filmowej, ADR Production, Drygas Production. Czas trwania: 58 min.
Autor: Joanna Pawluśkiewicz, grudzień 2006.