Z rysunkowych historii Vaucher dowiadujemy się, dlaczego Polacy kochają kompot i skąd w Łodzi tyle pustostanów, jakie są ulubione filmy amerykańskiej Polonii i kto ma klucze do ostatniego piętra słynnego budynku przy ul. Smolnej 8 w Warszawie. Wszystkie obserwacje artystki zapisane są w trzech językach: francuskim, angielskim i polskim.
"Przy przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy wzięłam ze sobą pigułki przeciwbólowe – były białoczerwone, zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny" – wyjaśnia autorka tytuł swojej książki.
Za projekt graficzny "Polskich pigułek"odpowiedzialne jest studio Cyber Kids on Real, a font naśladujący odręczne pismo Fanny zaprojektowała Zosia Frankowska.
Fanny Vaucher (1980) – absolwentka nauk humanistycznych Uniwersytetu Lozańskiego oraz wydziału ilustracji i komiksu Genewskiej Szkoły Sztuki Użytkowej. Zajmuje się zawodowo ilustracją i komiksem. Brała również udział w projektach związanych z literaturą dziecięcą. Współpracuje z fanzinami poświęconymi sztuce komiksowej.
Fanny Vaucher
"Pilules polonaises 2 / Polskie pigułki 2 / Polish Pills 2"
Wydawca: Fundacja Bęc Zmiana, współwydawca: Noir sur Blanc, Warszawa 2016
ISBN w Polsce: 978-83-62418-65-7
ISBN w Szwajcarii: 978-2-88250-442-5
Źródła: www.beczmiana.pl, kulturaliberalna.pl, 11.10.2016