5. Starka
Starka: tradycyjna, wytrawna wódka zbożowa, z którego dawniej słynęła Polska... I rzeczywiście, im starsza, tym lepsza i oczywiście droższa; 50-letnia kosztuje nawet kilka tysięcy. Pod warunkiem, że w ogóle się ją dostanie – to prawdopodobnie jedyny polski alkohol, na który trzeba się zapisać, a gdy zjawia się na rynku, za butelkę trzeba zapłacić nawet 1000 zł. Historia starki liczy kilkaset lat. Była alkoholem weselnym, produkowanym na tę wyjątkową okazję. Proces zaczynał się w chwili narodzin syna na szlacheckim dworze. Dębową beczkę z alkoholem zakopywano w ziemi. Tam leżakowała do dnia, w którym młodzieniec się żenił. Dopiero wówczas można było starką poczęstować gości. Współcześnie starkę produkuje Szczecińska Fabryka Wódek STARKA. Robi się ją ze spirytusu nierektyfikowanego, po fermentacji żyta. Dojrzewa w starych dębowych beczkach z dodatkami liści lipowych lub jabłkowych – minimum 10 lat. Nabiera bukietu, koloru i wyjątkowego smaku. Proces produkcji podobny jest do tego stosowanego przy whisky czy koniaku. Nad procesem produkcji czuwa grupa specjalistów i technologów: wystarczą bowiem minimalne wahania temperatur czy wilgotności, a starka traci na jakości. Metody klarowania są strzeżoną tajemnicą, podobnie jak składniki, z których zrobiony jest ten wspaniały gatunek alkoholu.
6. Wódka młody ziemniak
Wyborowa to chyba najbardziej znana polska wódka za granicą, ale to wódka Młody Ziemniak ma wartość kolekcjonerską. Młody Ziemniak jest produktem regionalnym, wytwarzanym z należącej do Polmosu gorzelni Krzesk, mieszczącej się na granicy mazowieckiego i lubelskiego. Jak nazwa wskazuje, wódka Młody Ziemniak jest robiona z młodych bulw jednego gatunku, zbieranych w tym samym czasie na czysto ekologicznym Podlasiu. Na etykiecie podaje się czas i miejsce zbioru, podobnie widnieje na niej podpis pracownika nadzorującego proces produkcyjny, co czyni ją produktem ekskluzywnym. Wódka jest jednokrotnie destylowana, co w efekcie daje odmienną paletę smaków.
Sam producent znany jest z wysokiej jakości wódki Chopin. Podobnie jak w przypadku wina, również przy Młodym Ziemniaku ważny wpływ na finalną jakość produktu mają warunki klimatyczne, w jakich rosły ziemniaki.
7. Wino Johanniter Ultra
Wino z Polski jako wykwintna pamiątka kulinarna? Trudno uwierzyć, a jednak to możliwe! Johanniter Ultra z Domu Bliskowice, według dziennikarzy branżowych to nie tylko niebywałe polskie wino, ale też "nowa jutrzenka winiarskiej braci". Podobno posmakowanie Johannitera to "szok nie tylko smakowy, ale też intelektualny": odwaga winiarza, który przetrzymał szczep Johanniter na skórkach. Koneserzy, którzy twierdzą, że to najlepsze wino w polskiej historii, tak opisują doznania:
Wino lekko pomarańczowe, eksplorujące nowe krajobrazy smakowe, z wyczuwalną esencją mandarynki, ciepłym zachodem słońca nad wiślaną wysoczyzną, końcem lata o słodkim smaku moreli i pikantnym wspomnieniu wypadów na Wschód. Perfekcyjna dojrzałość, zarazem kwasowy wigor jak prysznic pod wodospadem, zarazem elegancja, żadnych pomarańczowych nut szczurzych, utlenienia.
Sama winnica Dom Bliskowice, ulokowana w Małopolskim Przełomie Wisły, to jeden z czołowych polskich producentów wina. Uprawia się tu typowo polskie odmiany hybrydowe: Regenta, Rondo czy Cabernet Cortis. Jednak to biały szczep Johanniter daje najbardziej znane wino.