"TEKSTY DRUGIE" są kontynuacją dwumiesięcznika "TEKSTY", który wydawany był w Warszawie przez Komitet Nauk o Literaturze i Instytut Badań Literackich PAN w latach 1972-1981.
Pismo redagowane przez
Jana Błońskiego, Czesława Hernasa, Janusza Sławińskiego, Edwarda Balcerzana, Stefana Treugutta, zajmowało się głównymi metodami badawczymi i technikami interpretacyjnymi stosowanymi przez współczesne literaturoznawstwo i krytykę literacką, omawiało wybrane zjawiska twórczości literackiej, jej związki z życiem społecznym, tradycją literacką, innymi sztukami i środkami przekazu. Relacjonowało osiągnięcia różnych dyscyplin humanistycznych, m.in. semiologii, antropologii kulturowej, lingwistyki strukturalnej.
"TEKSTY" w dużym stopniu nastawione były na polemikę i konfrontację różnego rodzaju postaw i optyk, odmiennych ujęć interpretacyjnych.
"TEKSTY" skupiały artykuły problemowe wokół określonych zagadnień, wydając liczne numery monograficzne, np. nr 4 z 1973 roku poświęcony prozie 30-lecia PRL-u.
Pismo zawieszone w stanie wojennym odrodziło się 1990 roku jako "TEKSTY DRUGIE" pod redakcją Ryszarda Nycza.
"TEKSTY DRUGIE" z założenia są czasopismem fachowym, poświęconym wiedzy o literaturze, a więc przeznaczonym dla naukowców zainteresowanych teorią i metodologią badań literackich, technikami interpretacji, czy krytyką literacką.
Mimo tego, zdawać by się mogło sztywnego profilu, "TEKSTY DRUGIE" utrzymują formułę otwartą: publikują teksty nie tylko wybitnych naukowców zajmujących się literaturą, takich jak m.in.: Jan Błoński, Jerzy Jarzębski, Ryszard Nycz, Marian Stala, ale także pisarzy i reprezentantów innych dziedzin szeroko pojętej humanistyki, np. teksty
Juliana Kornhausera, Anny Nasiłowskiej, Artura Grabowskiego, Anny Łebkowskiej.
"TEKSTY DRUGIE" zamieszczają również tłumaczenia tekstów krytycznych poświęconych polskiej literaturze, napisanych w językach obcych oraz przekłady ważnych tekstów teoretyczno-literackich.
Każdy numer "TEKSTÓW DRUGICH" podzielony jest na stałe działy: Szkice, Roztrząsania i rozbiory, Interpretacje, Przechadzki; prócz tego, w zależności od potrzeb, pojawiają się także Archiwalia, Polemiki, Kronika.
Redakcja "TEKSTÓW DRUGICH" stawia nie tylko na wysoki poziom publikowanych tekstów, ale też na ich aktualność wobec toczących się w humanistyce sporów, dlatego specjalnością pisma są numery tematyczne, m.in. o problemie podmiotowości, tożsamości, numery poświęcone pluralizmowi sztuk, biografizmowi.
"TEKSTY DRUGIE" adresowane są głównie do środowisk naukowych i literackich, a także do nauczycieli i studentów.