Jeden z najsławniejszych polskich malarzy zaskakuje po raz kolejny. Wilhelm Sasnal nie tylko reżyseruje pełnometrażowe filmy, w minionym roku wydał także swój drugi komiks - "Lawa", czyli opartą na faktach opowieść grozy o tragicznych losach pary amerykańskich dwudziestolatków. Warto tu przypomnieć także dwie inne ciekawe książki artystyczne wydane w 2014 przez Ha!art: komiks Pawła Jarodzkiego "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski" oraz poemat poezji wizualnej Karoliny Wiktor "Wołgą przez afazję".
Karol Sienkiewicz "Zatańczą ci, co drżeli"
Nie ma chyba historyka ani krytyka sztuki, który odmówiłby sobie przyjemności napisania tekstu o sztuce krytycznej. Pisanie o niej, tak samo jak robienie wystaw poruszających ten burzliwy okres w polskiej sztuce, wciąż wzbudza silne emocje. Wersja Karola Sienkiewicza - traktująca sztukę krytyczną bardziej opisowo, niż analitycznie - ekscytuje tak, jak powinna.
Adam Mazur, Ewa Toniak "Wiesław Borowski. Zakrywam to, co niewidoczne"
Książka przedstawia historię polskiej sztuki po 1945 roku na przykładzie jednej z najważniejszych galerii - Foksal. Od początku z nią związany Wiesław Borowski opowiada o miejscu, które silnie zaistniało nie tylko w Polsce, ale także na scenie międzynarodowej. Równolegle snuje opowieść osobistą: o powojennych losach wywłaszczonej rodziny, wieloletnich przyjaźniach i środowiskowych rozłamach.
Tadeusz Sumiński "Industrial"
Tadeusz Sumiński to, obok Marii Chrząszczowej i Wojciecha Zamecznika, kolejny twórca, którego archiwum opracowuje Fundacja Archeologii Fotografii. Znany przede wszystkim z fotografii krajobrazowej: warszawskich osiedli, dworców, kawiarni i podwórek, w książce fotograficznej "Industrial" daje się poznać jako autor zdjęć zakładów przemysłowych z lat 60.
Aleksandra Waliszewska "Złote rączki drżą"
Książka Aleksandry Waliszewskiej ujmuje nie tylko finezyjną formą zeszytu, ale także swoją zawartością – przeszywającymi dreszczem ilustracjami, które przedstawiają zaginione dzieci w świecie zwierząt. Pracom artystki towarzyszą tu osobiste wypowiedzi światowej sławy twórców, jak Warren Ellis i David Tibet, oraz specjalnie dla niej napisane opowiadanie "W piwnicy" Szczepana Twardocha – o świecie, w którym źli są nawet rodzice. Z kolei w wywiadzie z Waliszewską, przeprowadzonym przez Maurizio Cattelana, dowiadujemy się o jej inspiracjach skinheadami, o idealnym świecie bez krytyków sztuki i o tym, że kontakt z jej pracami może być dla niektórych szkodliwy.
Jan Lubicz Przyłuski "Warpechowski. Droga performera"
Jak może wyglądać książka o sztuce performance? Może być np. wydawnictwem audiowizualnym, które w tym roku wydała Zachęta przy okazji wystawy Zbigniewa Warpechowskiego, prekursora tej dziedziny i jednego z pierwszych jej twórców na świecie. Na dvd znalazły się dokumentacje filmowe i fotograficzne najważniejszych akcji oraz wypowiedzi samego artysty i zaprzyjaźnionych z nim twórców i krytyków. W mijającym roku wydano także inne płyty: "The Artist" z zapisem utworów muzycznych stworzonych przez artystów wizualnych (wyd. Zachęta i Culture.pl) oraz katalog found footage'owych filmów Bogny Burskiej z lat 2004-2011 (wyd. Instytut Sztuki Wyspa).
Wojciech Wilczyk "Święta wojna"
Od 2009 roku Wojciech Wilczyk fotografował graffiti kibiców rywalizujących ze sobą drużyn piłkarskich – w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi. Powstał z tego obraz Polski ksenofobicznej i rasistowskiej, która komuś z zewnątrz może wydać się co najmniej przerażająca. Bo my przywykliśmy już do wszechobecnych wulgaryzmów i arogancji. Panoramicznym zdjęciom towarzyszy słownik haseł i symboli polskiej ulicy. Wilczyk, autor m.in. serii zdjęć budynków nieczynnych synagog w Polsce, po raz kolejny pokazuje, że jest najwybitniejszym obserwatorem i dokumentalistą współczesnych zjawisk społecznych.
Anna Żakiewicz "Młodość chłopczyka. O wczesnej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza 1900–1914"
To już druga książka o Witkacym autorstwa Anny Żakiewicz, która swoją pracę badawczą nie tylko publikuje na papierze, ale także udostępnia w internecie na prowadzonym przez siebie blogu o tym największym artyście XX wieku. Czy coś jeszcze można powiedzieć o Witkacym? Żakiewicz uwodzi czytelnika opowieścią o okresie dorastania artysty. Zamienia się w śledczego, który bierze pod lupę nastoletniego Witkacego, ludzi, z którymi się spotykał, książki, które czytał, co myślał i lubił najbardziej.
Andrzej Wróblewski "Unikanie stanów pośrednich"
Monografia Andrzeja Wróblewskiego zdobywa pierwsze miejsce w konkursie na największą książkę roku. Dobre kilka kilogramów i 752 strony, w tym 864 ilustracje. Można w niej odkryć wcześniej niepublikowane lub nieznane prace Wróblewskiego, jego teksty oraz eseje autorstwa wybitnych specjalistów. W książce znalazły się także opisy licznych zagranicznych podróży artysty, w tym słynnej wyprawy do Jugosławii, która zaowocowała serią "nagrobków".
Autorka: Agnieszka Sural, 22.12.2014