Prace ich wszystkich, wykonywane w ramach podziemnej działalności, zobaczymy w galerii Kordegarda na organizowanej przy okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wystawie "Referat Graficzny", która potrwa od 31 lipca do 8 września. W czasie powstania z rąk artystów działających w Referacie Graficznym wychodziły potężne ilości plakatów i ulotek, tyleż zagrzewające do walki, co kontrujące dezinformację rozsiewaną przez okupanta i przekazujące komunikaty o aktualnej sytuacji. Wśród nich na wystawie znajdą się także wojenne prace twórców, których kojarzymy z zupełnie innej działalności – Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, twórcy "Tytusa, Romka i A’Tomka" czy Jana Marcina Szancera, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów dziecięcych.
Niezależnie od wcześniejszego dorobku i formalnych preferencji twórców, sztuka plakatu okresu powstania rządziła się swoimi prawami. Nie było tu miejsca na zbytnią dekoracyjność, skupienie na detalu, ornamentykę i kolorystyczne subtelności. Paleta ogranicza się zwykle do szarości, czerni, bieli i czerwieni. Hasła są po żołniersku zwięzłe i czytelne, wypisywane dużymi literami o prostym kroju. Wśród przedstawień powraca najczęściej sylwetka walczącego żołnierza lub orła z polskiego godła. Siłą rzeczy dominują w produkcji Referatu przedstawienia w tonie patetycznym, niekiedy jednak narzędziem podnoszenia na duchu był też humor. Wspomniany Stanisław Tomaszewski zaprojektował między innymi karykaturalny plakat "Tygrys do budy", odnoszący się do niemieckich czołgów Tiger.
Na wystawie w Kordegardzie zobaczymy również prace wcześniejsze, sięgające 1942 roku i pokazujące realia okupacyjnego życia, które do wybuchu powstania doprowadziły, a także te powstające już po jego upadku i krótko po zakończeniu wojny.