Red Dot 2018 dla Polaków
Dwanaście produktów ośmiu polskich firm otrzymało w tym roku nagrodę Red Dot. To powód do dumy, bo logo z czerwoną kropką jest rozpoznawalnym na świecie znakiem wysokiej jakości wzornictwa.
Historia konkursu Red Dot Design Award sięga 1955 roku. To wtedy po raz pierwszy producenci i projektanci z całego świata mogli ubiegać się o prawo do posługiwania się charakterystycznym znakiem czerwonej kropki, będącej potwierdzeniem jakości w świecie designu. Organizatorem konkursu jest od początku jego istnienia Design Zentrum Nadrenii Północnej-Westfalii, mające swoją siedzibę w Essen. Choć Red Dot Design Award nie jest nowym wydarzeniem, z roku na rok powiększa się grono firm i projektantów, którzy swoje produkty zgłaszają do konkursu. W 2018 roku 39-osobowe, międzynarodowe jury oceniało aż 6300 produktów, nadesłanych z 59 krajów. Ostatecznie nagrody i wyróżnienia przyznano 69 z nich. W tym prestiżowym gronie znalazło się 12 różnych produktów z Polski.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
Pracownia Hola Design otrzymała nagrodę Red Dot za Pasterską Chatę, dom, zbudowany w Kluszkowcach nad Jeziorem Czorsztyńskim. Ten kompleksowy projekt, który objął zarówno projekt architektoniczny, jak i aranżację i wykończenie wnętrz, został doceniony za umiejętne wkomponowanie w malowniczy, naturalny krajobraz nowej budowli. Dom, choć inspirowany regionalną tradycją i wzniesiony z użyciem lokalnych materiałów, nie jest kopią pasterskiej chaty, a nowoczesnym obiektem, wyrosłym z poszanowania miejscowego kolorytu.
Związków z architekturą można doszukać się w dwóch kolejnych produktach, nagrodzonych w tym roku czerwoną kropką. Międzynarodowe jury doceniło panele akustyczne Cone, projektu firmy HUSH – the art of silence i Jakuba Sobiepanka oraz panele akustyczne EHØ, dzieło firmy DeDe Furniture i studia To-Do Product Design. Na świecie rośnie zainteresowanie nowoczesnymi, a zarazem estetycznymi panelami akustycznymi, które poza spełnianiem przyrodzonej im funkcji są w stanie zdobić wnętrze. Oba polskie projekty spełniają te warunki.
Firma ES SYSTEM K oraz projektantka Rossana Luchetta otrzymały Red Dot za projekt szczególnie ciekawy dla najmłodszych odbiorców designu. To mebel chłodniczy INSÙ, który pozwala na przechowywanie i ekspozycję lodów. Lada chłodnicza jest estetyczna, elegancka, zajmuje mało miejsca, a dzięki wypełnionym glikolem specjalnym szufladom pozwala na przechowywanie słodkich mrożonek w wyjątkowo stabilnych warunkach. Nie bez znaczenia jest także atrakcyjny wygląd mebla – surowy, futurystyczny, inny od chłodni, z których zwykle kupujemy lody.
Projektanci INSÙ mówią:
Choć projekt zdaje się być szczególnie bliski generacji Z i millenialsom (ze względu na jednoznaczne skojarzenia ze smartfonem) – lada świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i w tych ciepłych restauracyjnych, we foyer hotelowym. To najbardziej ekskluzywna forma sprzedaży impulsowej lodów, jaką kiedykolwiek wymyślono.
Projektant Piotr Jagiełłowicz oraz firma City, dla której pracuje, otrzymali Red Dot za kiosk multimedialny FIN.
W zależności od oprogramowania urządzenia mogą spełniać funkcję informacyjną, nawigacyjną lub sprzedażową. Dodatkowo, kioski wykorzystujemy do obsługi loterii promocyjnych, programów lojalnościowych i akcji wspierających sprzedaż
- tłumaczy producent. Wielofunkcyjne urządzenie
z trwałego materiału, krionu, a nadano mu formę prostą, stonowaną, pasującą do wnętrz o zróżnicowanym charakterze. Piotr Jagiełłowicz opowiada:
Projektując kioski multimedialne, nade wszystko kierujemy się zasadą ergonomii ich użytkowania. Zarówno zewnętrzna bryła kiosku, jak i poszczególne jego aplikacje powinny być zaprojektowane z myślą o docelowych użytkownikach. Proces projektowania to sztuka znajdowania wspólnego mianownika dla estetyki i użyteczności.
Red Dot 2018 trafił też do produkującej sprzęt ogrodniczy firmy Cellfast, odznaczono narzędzia pielęgnacyjne z serii Pastel i zwijacz ERGO XS™; nad projektami pracowali Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo z pracowni KABO&PYDO. Warto dodać, że tegoroczna nagroda nie jest pierwszą, jaką otrzymała firma Cellfast – w 2015 roku Red Dot Award przyznano jej za system wodny ERGO.
Dwie czerwone kropki trafiły do firmy Delta Optical, która wraz ze studiem Joa-Projekt stworzyła dwa modele lorentek, które jury konkursu Red Dot uznało za godne wyróżnienia. Mowa o lornetkach Delta Optical Chase 12×50 ED oraz Delta Optical Titanium HD 8×42. "Idealny kompromis między użytecznością, ergonomią i estetyką" – uznano w konkursie. Kształt lornetki Delta Optical Titanium 8x42 HD inspirowany jest motywami roślinnymi.
Rysunek i struktura "liści" na tubusach stanowią jednocześnie element użytkowy, umożliwiając pewny chwyt w najbardziej ekstremalnych sytuacjach
– podkreśla producent. Pionowe linie na tubusach lornetki Delta Optical Chase 12x50 ED – to nawiązanie do widoku pni leśnych drzew.
Aż trzy Red Doty trafiły do firmy UMC POLAND, produkującej sprzęt elektroniczny i mogącej się już pochwalić czerwonymi kropkami, zdobytymi w poprzednich latach. W 2018 roku nagrody zdobyły: telewizor oraz dwa urządzenia audio.
Uroczysta gala wręczenia nagród w tegorocznej edycji Red Dot Design Award odbędzie się w gmachu opery w Essen 9 lipca 2018 roku. Dzień później na terenie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zamienionej w centrum kulturalne dawnej kopalni Zollverein zostanie otwarta wystawa, prezentująca wszystkie nagrodzone produkty. Potrwa do 5 sierpnia.