Wystawa jest podsumowaniem projektu edukacyjnego "Estetyka i uprzedzenia – polsko-izraelskie spotkania studentów szkół artystycznych", który został zainaugurowany w 2008 roku z inicjatywy Adiny Bar-On, izraelskiej artystki, performerki i wykładowczyni na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W rezultacie tego przedsięwzięcia edukacyjnego doszło do wymiany młodych artystów z Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie ze studentami czterech artystycznych uczelni wyższych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
120 uczestników i uczestniczek projektu, podzielonych na sześć dwudziestoosobowych grup, spotkało się dwukrotnie – raz w Izraelu i raz w Polsce. W trakcie wizyt studenci odwiedzali wybrane miejsca w Izraelu i Polsce, w przestrzeni których odbywały się intensywne warsztaty o profilu interdyscyplinarnym. Ich częścią były moderowane dyskusje, mające na celu zainspirowanie refleksji i ekspresji, a finalnie – także sztuki.
"Estetyka i uprzedzenia" była dla młodych artystów z Polski i Izraela – których łączy i dzieli wspólna historia – doświadczeniem uwalniającym. Dla części z młodych Izraelczyków podroż do Polski była powrotem do kraju, w którym żyli i umierali ich krewni. Dla młodych Polaków wyprawa do Izraela była możliwością spojrzenia na Bliski Wschód, region ogarnięty współczesnym konfliktem zbrojnym.
Warsztaty odbywały się w otoczeniu konkretnych obiektów: w Izraelu było to na przykład wzgórze nad palestyńską dzielnicą Issawiya i punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Jerozolimy. W Polsce warsztaty zaaranżowano między innymi przy gigantycznej figurze Jezusa górującej nad krajobrazem Świebodzina, a także w starej synagodze, której przestrzeń od 1941 do niedawna służyła jako pływalnia miejska.
W trakcie podróży studyjnych, plenerów, warsztatów i dyskusji powstawały realizacje dotyczące powiązań politycznych i estetycznych aspektów życia w Polsce i Izraelu, analizowane były konflikty, uprzedzenia i obecność historii w przestrzeni społecznej obu krajów. W ostatnich dniach pobytu studenci przedstawiali materiały i prace wykonane w ramach projektu. Były wśród nich krótkie, zarejestrowane cyfrowo nagrania wideo z niewielką ingerencją montażową, rysunki odręczne, szkice słowne, nagrania dźwiękowe i fotografie. Na wystawie pokazane są wybrane spośród nich prace, których ideą jest pokazanie sztuki współczesnej jako platformy międzynarodowego i międzykulturowego dialogu, mierzącego się ze stereotypami i będącego próbą wypracowania sposobów ich osłabienia przy użyciu wspólnego idiomu komunikacji wizualnej.
Wystawę organizuje Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
"Aesthetics & Bias – Estetyka i uprzedzenia"
7.04 – 6.05.2018
kuratorzy: Adina Bar-On, Marek Wasilewski
oprowadzanie kuratorskie: 12.04.2018, godz. 17.00
Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach koordynowanego przez Instytut międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Źródło: informacja prasowa, oprac. PB