Polskie dokumenty wygrywają IDFA 2024
"Pociągi" Macieja J. Drygasa oraz "Gość" Zuzanny Solakiewicz i Zviki Gregory’ego Portnoya zwyciężyły na 37. IDFA w Amsterdamie, jednym z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego na świecie.
Największym zwycięzcą tegorocznej edycji amsterdamskiego festiwalu zostały "Pociągi" Macieja J. Drygasa wyróżnione nagrodą główną, a także nagrodą za najlepszy montaż, która trafiła w ręce Rafała Listopada. Przyznając polskiemu filmowi najważniejsze festiwalowe nagrody jurorzy podkreślali, że "Pociągi" to film mistrzowsko zmontowany, w którym zarówno obrazy jak i dźwięki zabierają widza w filmową podróż przez czas.
Najnowszy film Macieja J. Drygasa, jednego z mistrzów współczesnego polskiego dokumentu (autora arcydzielnego "Usłyszcie mój krzyk"), to zbudowana z archiwalnych materiałów opowieść o XX-wiecznej Europie widzianej z perspektywy tytułowych pociągów. Drygas zestawia ze sobą archiwalne materiały filmowe dotyczące podróżowania, tworząc w ten sposób metaforyczną opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o ludzkim losie i wielkiej historii. Na stronie producenta czytamy:
"Pociągi" to artystyczna, refleksyjna podróż przez XX wiek, stworzona wyłącznie z archiwalnych materiałów filmowych. Bez słów, pełen piękna i goryczy obraz, w którym zachwyt przemieszczania staje się przekleństwem, a łzy radości mieszają się z bólem rozpaczy.
Format wyświetlania obrazka
standardowy [760 px]
Kadr z filmu "Gościa" w reżyserii Zuzanny Solakiewicz, 2024, fot. materiały prasowe producenta
Film Macieja J. Drygasa nie był jedynym polskim dokumentem nagrodzonym w Amsterdamie. Nagroda za najlepsze zdjęcia trafiła do Zviki Gregory’ego Portnoya, autora zdjęć i zarazem współreżysera filmu "Gość", zrealizowanego wraz z Zuzanną Solakiewicz i we współpracy z Michałem Bielawskim. Ich dokumentalny obraz to opowieść o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy i uchodźcach, którzy stali się pionkami w politycznej grze między reżimami Putina oraz Łukaszenki a Unią Europejską. W filmie Portnoya i Solakiewicz kryzys uchodźczy oglądamy oczami Maćka, mieszkańca przygranicznej miejscowości, który udziela schronienia 27-letniemu Alhyderowi, uchodźcy z Syrii. Gdy ten ostatni wraca do zdrowia i odzyskuje siły, obaj stają przed pytaniem: co dalej?
Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym festiwalem kina dokumentalnego na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. Widzów. Tegoroczny, 37 festiwal odbywała się w dniach 14-24 listopada 2024 roku.
Więcej informacji na stronie Festiwalu.