W zbiorach Muzeum Manggha znajdują się wczesne prace artysty z lat 40. i 50., notatki i poszukiwania artystyczne, pomysły i próby malarskie, dowody fascynacji rozwijającą się na Zachodzie sztuką współczesną, której echa docierały wówczas do Polski.
"W tym wyjątkowo różnorodnym pod względem tematu, formy i technik artystycznych zbiorze na szczególną uwagę zasługują niewielkie akwarele – abstrakcje o subtelnej kolorystyce i poetyckim klimacie, ujawniające niezwykłe bogactwo wyobraźni młodego malarza i przyszłego reżysera. Wśród studiów rysunkowych Andrzeja Wajdy wyróżniają się szkice związane z teatrem i filmem. Nie jest to jednak typowy storyboard, który w wypadku wielu reżyserów ma praktyczne zastosowanie przy pracy nad filmem. Nie są to również projekty scenografii ani kostiumów do konkretnego spektaklu. Rysunek Wajdy reżysera to narzędzie, które pomaga mu w konkretyzacji idei spektaklu lub filmu, jest zapisem wizji artysty, jej stopniowego rozwoju" – piszą organizatorzy wystawy.
W tej grupie mieszczą się też rysunki do niezrealizowanych spektakli teatralnych. Interesujący zbiór stanowią także portrety osób bliskich Wajdzie (aktorów, reżyserów, pisarzy, znanych osobistości). Są wśród nich również zanotowane przez artystę dostrzeżone w przelocie anonimowe twarze, które zwróciły jego uwagę.
Znaczącą grupę rysunków stanowią szkice z podróży, w tym zespół rysunków z Japonii. Są to pospiesznie wykonane notatki z natury, próby uchwycenia ulotnego obrazu rzeczywistości. Artysta utrwala wszystko, co wydaje mu się interesujące: pejzaże, architekturę, ludzi, sceny z japońskiego teatru. W tych rysunkach Wajda w pełni świadomie stosuje kompozycję wziętą z japońskiego drzeworytu ukiyo-e – jak na przykład ucięty kadr z fragmentem drzewa na pierwszym planie.
Prace prezentowane na wystawie "Andrzej Wajda. Szkicownik" pochodzą z kolekcji Muzeum Manggha, Archiwum Andrzeja Wajdy przy Muzeum Manggha oraz Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego Teatru Starego w Krakowie.
"Andrzej Wajda. Szkicownik"
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
8.03.2016-31.08.2016
Źródło: manggha.pl, 9.03.2016