Bolko Loft, projekt: Przemo Łukasik, fot. Juliusz Sokołowski
Przeczytaj rozmowę Grzegorza Zawory z portalu Bryla.pl z kuratorkami wystawy - Agnieszką Rasmus Zgorzelską i Aleksandrą Stępnikowską
1. Domy w Rybniku
Domy w Rybniku, projekt: Jojko i Nawrocki, fot. Juliusz Sokołowski
Zespół trzech domów jednorodzinnych zaprojektowanych przez Marcina Jojkę i Bartłomieja Nawrockiego, z których dwa zostały wybrane na wystawę w MSN. Architektom zależało, aby projekt ściśle współgrał z otoczeniem. Brano pod uwagę nasłonecznienie, sąsiedztwo lasu, lokalizację drogi oraz widok na działkę ze wzniesienia od strony dojazdowej. Największe wrażenie robią zielone, spadziste dachy - łącząc się z powierzchnią gruntu, sprawiają wrażenie, jakby domy wyrastały spod ziemi.
Dom w Rybniku, 2009, projekt: Marcin Jojko i Bartłomiej Nawrocki, fot. Juliusz Sokołowski
2. Chotomów
Chotomów, 2002, projekt: MAAS (Dariusz Hyc, Henryk Łaguna, Edyta Waleczek), fot. Juliusz Sokołowski
Dzieło wyobraźni Dariusza Hyca, Henryka Łaguny i Edyty Waleczek z warszawskiej pracowni MAAS. Dom jest częściowo parterowy, częściowo piętrowy. Niestandardowe rozwiązanie polega na tym, że całość przykrywa jeden dach, który od wyższej ściany szczytowej opada łagodnie ku niższej. Chociaż plan domu wyraźnie dzieli się na trzy części. to podział ten jest zatarty przez maksymalnie uproszczoną i ujednoliconą bryłę.
3. Koszalin
Koszalin, 2005, projekt: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (Biuro projektowe HS99), fot. Juliusz Sokołowski
Projet domu jednorodzinnego o nazwie H9 zaprojektowali Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z Biura projektowego HS99. Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie intorwertycznego - prosta, minimalistyczna bryła nie eksponuje wejścia ani ganku. Jednak wewnątrz ułożenie pomieszeń i łączników między nimi tworzy ciepłą i przytulną przestrzeń, która zapewnia zarazem intymność pokojów indywidualnych, jak i otwartą komunikację między nimi.
Koszalin, 2005, projekt: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (Biuro projektowe HS99), fot. Juliusz Sokołowski
4. Nadarzyn. Dogma House
Dogma House, Nadarzyn, 2009, projekt: Grzegorz Stiasny (ARE), fot. Juliusz Sokołowski
Zaprojektowany przez Grzegorza Stiasnego dom pod Nadarzynem połączył trzy funkcje: zmieściło się tu wygodne mieszkanie dla trzyosobowej rodziny, pracownia z rampą i podjazdem dla samochodów oraz osobny apartament z własną łazienką. Budynek komponują trzy bryły, które razem mają kształt litery Y. Mimo że każde z trzech skrzydeł ma inny kształt, dom jest spójną i atrakcyjna wizualnie całością.
5. Józefów. Dom w lesie
Dom w lesie, Józefów, 2012, projekt: Emiko Hayakawa, Aureliusz Kowalczyk, fot. Juliusz Sokołowski
Projekt Emiko Hayakawy i Aureliusza Kowalczyku, pracujących na codzień w Tokio, nosi w sobie echo kojarzonego z Japonią minimalizmu. Budynek ma nieregularny kształt, zestawione ze sobą pod różnymi kątami ściany tworzą surową, geometryczną bryłę. Takie rozwiązanie służy jednak zamysłowi twórców, których celem było stworzenie takie układu okien, aby dom „kadrował” widoki tylko w tych kierunkach, gdzie nie ma innych budynków, ale zielona przestrzeń otaczającej przyrody.
6. Łąka k. Przczyny. Dom ekologiczny
Dom ekologiczny, łąka koło Pszczyny, 2009, projekt: Piotr Kuczia, fot. Juliusz Sokołowski
Jednym przypomina czołg, innym kościół. Dom zaprojektowany przez Piotra Kucziję zwraca na siebie uwagę nietypową bryłą, porostami na dachu, ścianami z prostych, nieimpregnowanych desek oraz czarną elewacją tzw. wieży. Wnętrze stanowi duża otwarta przestrzeń bez korytarzy, prawie bez ścian, z wąskimi schodami łączącymi dwa piętra z parterem. Dom nie ma komina, ciepła woda pochodzi z kolektorów słonecznych, na podłodze nie będzie kafelków ani parkietów, tylko szlifowany beton. Całości dopełnia zaawansowana wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła.
Dom ekologiczny, łąka koło Pszczyny, 2009, projekt: Piotr Kuczia, fot. Juliusz Sokołowski
7. Brenna. Arka Koniecznego
Arka Koniecznego" - dom własny architekta, projekt: Robert Konieczny, Łukasz Marciniak, fot. Juliusz Sokołowski
Utytułowany architekt Robert Konieczny zaprojektował dom dla siebie i swojej rodziny. Panoramiczne przeszklenia zapewniają taki sam widok z każdego miejsca w położonym na wzniesieniu budynku. Charakterystyczny jest drugi "dach", który od dołu podpiera ściany, ale nie styka się całkowicie z gruntem, co sprawia wrażenie, jakby dom "lewitował" nad doliną.
8. Bytom. Bolko Loft
Bolko loft, Bytom, 2003, projekt: Przemo Łukasik, fot. Juliusz Sokołowski
Dom własny Przemo Łukasika z pracowni Medusa Group. Położony na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu stanowi doskonały przykład rewitalizacji i adaptacji obiektów postindustrialnych. Dom o powierzchni 200 metrów unosi się 8 metrów nad ziemią, stojąc na żelbetowych słupach. Większa część powierzchni mieszkalnej jest otwartą przestrzenią, podzieloną jedynie szklanymi przepierzeniami. Bolko Loft był nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award.
11 lipca – 25 sierpnia 2013
Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3
5 września – 13 października 2013
Wrocław: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
21 listopada 2013 – 7 lutego 2014
Berlin: Instytut Polski, Burgstrasse 27, program towarzyszący: Architekturmuseum, Technische Universität Berlin, Straße des 17 Juni 150/152
13 lutego - 3 marca 2014
Wiedeń: Architekturzentrum Wien, Museumsplatz 1
Źródła: materiały prasowe, bryla.pl, gazeta.pl, oprac. Jakub Nikodem, 11.07.2013, aktualizacja AS, 13.02.2014